Türkiye ve Rusya arasında füze kriziyle başlayan gerginlik inişler ve çıkışlarla devam ediyor. Rusya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına getirdiği vize muafiyetini yürürlükten kaldırdı. Politik iklim ve mevsim olarak Rusya’ya gitmek için en doğru zaman olmasa da yine de bu devasa ülkenin en göz alıcı noktalarını bilmekten zarar gelmez ve hatta uygun bir zamanda görmek de gerekir. İngiliz Guardian gazetesi bu merakı gidermek isteyenler için Rusya’da gidilecek yerler rehberi yapmış, Sputnik Türkiye de bu tavsiyeleri sayfalarına taşımış. Listede ihtişamlı göller, dağlar, tarih ve doğa tesisleri ile Rusya’nın az bilinen şehir ve doğal parkları yer alıyor.

1- Karelya Cumhuriyeti

Gazeteye göre, Rusya’nın kuzeybatısındaki göller, şelaleler ve büyük dağlarla çevrili Karelya Cumhuriyeti görülmesi gereken başlıca turistik bölgeler arasında. Turistler Karelya’da sıklıkla Mermer Kanyonu‘nu görmeyi tercih ediyor.

Sputnik / Igor Podgornyi
Sputnik / Igor Podgornyi

2- Stolby Ulusal Parkı

Krasnoyarsk’daki Stolbıy Ulusal Parkı’nda yüksekliği 55 ilâ 600 metre arasında değişen dik kayaların arasında yürüyüş ve tırmanış yapılabiliyor. Stolby Ulusal Parkı’nda ayrıca bölgenin bitki örtüsü ve faunası gözlemlemek mümkün.

Sputnik
Sputnik

3- Velikiy Novgorod

Rusya’nın en önemli şehirlerinden Velikiy Novgorod, Rusya’nın doğduğu yer olarak da biliniyor. Vitoslavlitsi Müzesi ve Rusya’nın en eski kremlinlerinden biri olan Velikiy Novgorod Kremlin’i kentte görülebilecek mekânlardan bazıları.

© Flickr/ Yulia Sanchez
© Flickr/ Yulia Sanchez

4- Pertopavlovsk-Kamçatskiy

Guardian kayak ve rafting için Kamçatka bölgesindeki Pertopavlovsk-Kamçatskiy kentini öneriyor.

rusyanin-en-ilginc-yerleri4

5- Kazan

Tataristan’ın başkenti Kazan, Rus ve Tatar kültürlerinin bir arada bulunduğu ilginç bir şehir. Kazan’da yöresel bir tatlı olan çak çak eşliğinde yudumlanabilecek çayların keyfi çıkartılabilir.

© SPUTNİK/ MAKSİM BOGODVİD
Sputnik / Maksim Bogodvid

6- Baykal Gölü

Dünyanın en derin gölü olan Baykal Gölü, ‘Sibirya Denizi’ olarak biliniyor. Bölgede doğa yürüyüşleri yapılabiliyor.

Pavelblazek, pavelblazek.com, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikipedia
Pavelblazek, pavelblazek.com, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikipedia

7- Yessentuki

Rusya’nın sağlık turizmi merkezlerinden biri olan Yessentuki kentinde kaplıcalar bulunuyor.

Sputnik / Yuriy Kaplun

8- Kaliningrad

Kaliningrad geçmişte Alman Doğu Prusya eyaletinin başkentiydi. Kentte Avrupa izleri görülebiliyor.

9- Vladivostok

Rusya’nın Primorski bölgesinin merkezi ve Rusya’nın Kuzey Kore ve Çin sınırı olan Vladivostok da görülmesi gereken yerler arasında.

© SPUTNİK/ MİKHAİL VOSKRESENSKİ
Sputnik / Mikhail Voskresenski

Bir Cevap Yazın