Dünyanın en ünlü gemi enkazı olan Titanic batığına rehberli, ve elbette bir hayli maliyetli,  gezi turları başlıyor! Londra merkezli Blue Marble Private seyahat acentesinin Mayıs 2018’den itibaren düzenleyeceği turlar titanyum ve karbon fiberden üretilmiş özel bir denizaltıyla gerçekleştirilecek.

İngiltere ile ABD arasında yolcu taşımak üzere inşa edilen ve 1912’deki ilk seferinde bir buzdağına çarparak batan transatlantiğin enkazına yolculuk 8 gün sürecek. Tek kişilik ücretin 105 bin dolar olduğu tur, Newfoundland, Kanada’da başlayacak, Atlantik Okyanusu’nun dibindeki enkaz yakınlarına gemiyle gidiş ve deniz seviyesinin yaklaşık 3.2 kilometre altındaki batığa denizaltıyla yolculuğu kapsayacak. Elbette tüm tur boyunca her türlü konfor ve yeme içme de fiyata dahil.

Her dalış 3 saat sürecek

Gün başına bir adet olmak üzere her biri 3 saat sürecek üç günlük dalış kapsamında 269 metrelik geminin çevresinde turlanacak, gövdenin kısmen içine girilerek kaptan köşkü, kamaralar, balo salonu izlenecek.

Mayıs 2018’de başlayacağı açıklanan turların ilkinin biletleri tükenmiş bile. Blue Marble dışında başka firmalar da Titanic turlarına 2018’de başlamayı planlıyor. Bu turlar ünlü enkazı yakınan görmek isteyenler için son şans olabilir, zira bilim insanlarının söylediklerine göre varlığından yakın geçmişte haberdar olunan “ekstremofil” adlı bir bakteri Titanic’ten geriye kalanları da yok ediyor.

CNN’de yayımlanan ilgili haberden ilginç bir not: 2018’deki tur biletinin fiyatı, enflasyon düzeltmesi yapıldıktan sonra, RMS Titanic’in 1912’deki ilk seferindeki birinci sınıf bir biletin fiyatıyla aynı (o zamanki rakam 4,350 dolar). Gemi enkazı en son 2012’de Deep Ocean Expeditions şirketinin düzenlediği 59 bin dolarlık daha mütevazı (!) tur paketleriyle ziyaret edilebilmişti.İlginizi çekebilir:

Titanic’te son yemek 88 bin dolar

Çin’deki bir tema parkında 296 metre boyunda ‘çakma Titanic’ inşa ediliyor

Bir Cevap Yazın