Daily Mail‘dan Georgia Diebelius eski bir havaalanı güvenlik uzmanına (Los Angeles Uluslararası Havalimanı Güvenlik Memuru Kimberly Pruitt) güvenlikten geçerken yolculara en çok vakit kaybettiren kıyafet ve takıları sordu ve altı sürpriz cevapla karşılaştı. Siz siz olun, uçağı kaçırmamak ve hatta başkalarına kaçırtmamak için bunları göz önünde bulundurun:

1- Maksi elbise ve etekler

Modayı takip etmekle uçağa yetişmek arasında bir tercih yapmak istemiyorsanız bu kıyafetleri elemeniz şart. Yoksa dökümlü tasarımı nedeniyle altında bir şeyler gizliyor olabileceğiniz düşüncesiyle bir güvenlik görevlisi tarafından köşeye çekileceğiniz muhakkak.

2- Firkete, alengirli toka

Yanlış duymadınız özellikle saçınızda çok fazla metal toka veya firkete varsa metal dedektörünün ötmesine sebep olabilirsiniz. Suçsuz olduğunuzu ispatlamaya çalışırken saçınız bozulacağını da unutmayın. Uçağı kaçırmamak o esnada daha önemli, değil mi?

3- Metal bujiteri

Süslü olmak suç değil ama havaalanına giderken o kadar da parıltılı olmak zorunda değilsiniz. Özellikle bir Cartier Love bilekliğiniz varsa kesinlikle takmayın. Bu takı sadece tornovidayla açıldığı için havalimanlarının kara listesinde.

4- Kargo pantolon ve şortlar

Listenin erkekleri en çok ilgilendiren parçası kargo tasarımlar. Bu pantolon ve şortlar hem birçok cebe hem de düğme ve kemer gibi parçalara sahip oldukları için dedektörleri en çok harekete geçiren kıyafetler arasında yer alıyor. Asıl kaos ise cepleri boşaltmanız istendiğinde başlıyor. Hep bir gizli cep daha olmasıysa cabası…

5. Bol delikli veya kopçalı botlar

Metal dedektörü illa ki botlarınızdaki metal parçalara ötecektir. Üstelik özellikle yurt dışı kapılarındaki güvenlik noktalarında ötsün ötmesin ayakkabı ve botlar çıkarılıyor artık. Bağcıklarını kopçalarından 10 kere döndürüp bağladığınız botlar size uçağı da kaçırtır güvenlikte eşyanızı da unutturur.

6. Bavulu uçağa almak

Bir de bonus uyarı! Son zamanlarda sık rastlanan itici, ve kural dışı, durumlardan biri, bazı yolcuların varış yerinde bagaj bantının başında beklememek için normalde bagaja teslim edilmesi zorunlu olan büyük boy valizlerini yanlarına alma bencillik ve terbiyesizliğini göstermeleri. Bu bavulların güvenlik noktasındaki arama sürecini oldukça uzattığı, sadece o yolcunun değil diğer yolcuların da zamanını çaldığı açık. Daha da ötesi, bu tip sevimsiz yolcular uçağa bindikten sonra da gerek kabin üstü dolaplarda haksız yer işgali ediyor, gerekse koridordaki trafiği engellediği için uçuş hazırlıklarını aksatıyor. Bu tip yolcuların ortak özelliği, uyarıldıklarında aynı kabalıkla diğerlerine çıkışmaya çalışmalarıdır.

Yorum yaz