Konukları tropik ormanlardan sıradağlara kadar her yere götürebilen uyarlanabilir, kişiselleştirilmiş odalar, siz daha aklınızdan geçirirken ihtiyacınızı anlayıp yerin getiren özel oda servisleri, ay yüzeyinde gezintiler, fast-food gıda hapları, hatta günde 2-3 saate düşen mesai saatleri dışında konukları hızla “dinlence” komplekslerine taşıyan sistemler… Robotların konuklara servis yaptığı oteller şimdi bile varken, 100 yıl sonra ağırlamanın nasıl olacağına ilişkin fütüristik tahminlerin sınırı olamaz! 100’üncü kuruluş yılını kutlayan Hilton oteller zinciri de bu vesileyle önümüzdeki 100 yılda seyahat ve konaklama sektörünün trendlerini merak etmiş, bir rapor hazırlatmış.

Sürdürülebilirlik, yenilik, tasarım, insan ilişkileri ve beslenme alanlarından uzman görüş ile desteklenen bir raporda yer alan bulgular teknolojideki gelişmenin ve iklim değişikliğinin gelecekte otelcilik sektörünü nasıl etkileyeceğini ortaya koyuyor. İşte geleceğin otelinden öne çıkan özellikler:

Kişiselleştirme kraldır: Anında kimlik değiştiren lobiler, deri altı çipleri…

100 yıl sonra otel
 • Teknoloji misafirlerin tüm anlık gereksinimlerine cevap vermek üzere her mekanın dönüşmesine olacak sağlayacak. Lobi her konuğa mükemmel ve kişisel bir ağırlama sunmak amacıyla sakin bir spa’dan hareketli bir bara kadar herhangi bir mekana dönüşebilecek.
 • Deri altına yerleştirilecek mikro çiplerle ısıdan aydınlatmaya, eğlenceden ve diğer her türlü ayrıntıya kadar çevremizdeki her düzeneği istediğimiz anda istediğimiz yerde kablosuz şekilde kontrol etmemizi sağlayacak.
Değişen menüler: Deniz yosunu keki, böcekli Bolonez, plankton turtası

 • 100 yıl sonra diyetlerimiz sadece evde değil otellerde de daha fazla bitki bazlı yemek tarifleri ve bazı şaşırtıcı protein kaynaklarını içerecek: Beetle Bolognese (böcekli bolonez), Plankton Pies (plankton turtası) ve Seaweed Green Velvet Cake (deniz yosunu keki) menünün belli başlı öğelerini oluşturacak!
 • 3D-yazıcıdan çıkan akşam yemekleri ve oda servisi benzersiz bir kişiselleştirilmiş deneyim sunacak.
 • Her konuk için şeflere biyometrik veriler sağlanacak, tercihlere ve beslenme gereksinimlerine göre yemekler otomatik olarak hazırlanacak.
Fütüristik fitness: Sanal deniz kaplumbağası, dijital Everest’e tırmanış

 • Havuzda sanal bir deniz kaplumbağası ile birlikte yüzün veya Everest Dağının dijital yamacına tırmanmayı deneyin: Yapacağınız bu rutin egzersiz size özgü olacak.
 • Ayrıca, antrenmanlardan elde edilen enerji otelin beslenmesinde kullanılacak ve dolaşım sistemine hiçbir etkisi olmayacak. Hatta konuklar ulaşılan antrenman hedeflerine bağlı olarak ödüller kazanacaklar.
 • İzlenebilir antrenmanlar ve hologramlı kişisel antrenörlerinizle spora kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Teknolojisiz zamanlar arayışı içinde olduğumuz için çevrim dışı olmak yeni bir lüks olacak.
Sürdürülebilir her şey: Okyanustaki plastik atıklardan inşa edilen oteller

 • Gelecek yüzyılda sadece özünde sorumluluk sahibi olan sektörler hayatta kalacak.
 • Sürdürülebilirlik, okyanustan toplanan plastiklerle inşa edilmiş otellerden, her tür hava koşuluna dayanıklı kubbelere pek çok farklı uygulamayla otelcilikteki tasarım anlayışını değiştirecek.
 • Oteller topluluklar için birer “ortak akıl alanı” olarak konumlanacak; yerel kaynakları yöneten, topluma yönelik böcek çiftlikleri ve suda bitki yetiştirilen dikey bahçeler gibi alanlara katkıda bulunan bir belediye binası gibi hareket edecekler…
İnsani Dokunuş

 • Yapay zekanın hâkim olduğu bir dünyada insan teması ve kişisel dokunuş her hiç olmadığı kadar kritik bir öneme sahip olacak.
 • Teknoloji, otel görevlilerinin konukların birbirleriyle temas kurması ve unutulmaz anlar yaşamalarına odaklanabilecekleri gerekli ve önemli olan zamanı yaratacak.

Fütürolog Gerd Leonhard rapor bulgularını şu sözlerle değerlendirmiş: “2119 yılında biz hala benzersiz deneyimleri arıyor olacağız ama bunlar her zamankinden daha kişiselleşmiş olacak. Teknoloji hayatlarımızı şekillendirdikçe başkalarıyla çevrim dışı bağlantılı olma anlarını daha çok arayacağız. Buna konaklamalardan ihtiyacımız olanları elde etmemize yardımcı olacak otel çalışanları da dâhil. Önümüzdeki 100 yıl içinde otellerin dostluk kurmak, iş birliği yapmak ve bağlantı kurmak için fırsatlar yaratmaları gerekecek. Bu da her konuğa bireysel olarak önemli olan zamanlar kazandıracak”. Raporun tamamını okumak için şu linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Hilton

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz