BookYogaRetreats.com gelecek yıl seyahat sektöründe yaşanacak gelişmeleri öngörebilmek için 300 gezginle anket yaptı. Lonely Planet’ın yayınladığı araştırmaya göre, yalnız gezmek isteyen gezginlerin sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Sorulara cevap verenlerin yüzde 51’i bir sonraki tatillerini tek başına geçirmeyi düşündüklerini söyledi. En fazla yalnız seyahati tercih eden millet ise Almanlar. Almanların yüzde 80’i gelecek seyahatlerine yalnız çıkacaklarını söylüyor, yüzde 69’la İngilizler ve yüzde 67 ile Kanadalılar da yalnız seyahati ağırlıkla tercih ediyor.

Araştırmanın bir ilginç sonucu da gezginlerin artık tur, tatil paketi gibi hazır seçenekler yerine kendi seyahatlerini kendi planlamayı seçmesi. Ankete katılanların sadece yüzde 6.25’i bir seyahat acentasına başvurmayı düşünüyor. Yani 2017 özgür ve tek başına seyahat edenlerin yılı olacak gibi görünüyor.

Sadece kadınlara hizmet veren seyahat acenteleri ise genel trendin aksine aşırı ilgiyle karşı karşıya. Bu firmalara başvuran kadınların sayısında yüzde 230’luk artış var. Yalnız gezmek kadınlar arasında da artan bir eğilim. Ancak tabi ki kadınlara karşı ayrımcılığın ve cinsiyetçi suçların en az olduğu Batı ülkeleri destinasyon tercihlerinde öne çıkıyor.

Deneyim öne geçiyor

Seyahatlerin içeriği de değişiyor. Gezginler daha zengin bir tecrübe arıyor. Ankete katılanların yüzde 29’u yeni bir destinasyonu keşfetmek, yüzde 32.9’u gideceği yerde yeni bir beceri edinmek istiyor. Yarıdan fazla katılımcı turistik noktaları gezmekten ibaret gezi anlayışının aksine yerel hayata katılmayı ve oranın kültürünü deneyimlemeyi öncelik olarak belirliyor. Partilemek ve gece hayatı için seyahate çıkanların oranı sadece yüzde 4, aile ve arkadaş ziyareti içinse yüzde 10.

Son olarak Instagram’ın seyahatle bağı yeni yılda da devam edecek gibi görünüyor. Gezerken sosyal medya kullanacaklarını söyleyenlerin sayısı yüzde 80. Yüzde 25 ise her gün düzenli paylaşım yapmayı planlıyor. Dolayısıyla yalnız gezmek ve gezerken de bol bol selfie çekmek 2017’de sosyal medyada sıkça rastlanan bir konu olacak gibi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz