Büyükşehirlerde yaşayanlar için trafiğin ya da araçların yokluğunu hayal bile etmek mümkün değil. Norveç’in başkenti Oslo sakinleri ise 4 yıl sonra bizim sadece adalarda belki de ormanlık alanlarda bulabileceğimizi zannettiğimiz huzura yaşadıkları şehrin merkezinde kavuşacak. Belediye meclisi şehir merkezinin 2019’a kadar tamamen araç trafiğinden arındırılmasına karar verdi.

Paris, Londra ve Madrid gibi diğer Avrupa başkentlerinde kirliliği ve trafik sıkışıklığını önlemek adına geçici yasaklar konmuş, kısıtlamalara gidilmiş ve bu bölgelere araçla girmenin yüksek fiyatlarla ücretlendirilmesi gibi yollara başvurulmuştu. Oslo’daki tüm araçları yasaklama kararıysa şu ana kadar bu alanda alınan en sert tedbir.

Dükkan sahipleri uygulamayla müşteri kaybedeceklerini düşünse de kararın destekçilerinden Yeşil Parti’nin görüşleri aksi yönde. Partinin temsilcisi Lan Marie Nguyen Berg; bisikletletlilerin rahatça gezdiği, havası temiz, yayaların keyifle yürüyebildiği bir merkezde hem dükkanların hem de halkın daha mutlu olacağını söylüyor.

Dört yıl içinde Oslo merkezine 60 kilometrelik bir bisiklet parkuru, dükkanlara ürün ve malzemenin taşınması için uygun düzenlemeler, trafik yükünü alacak yeni toplu taşıma projeleri ve engelli araçları için de uygun yollar yapılması planlanıyor.

600 bin nüfuslu şehirde hali hazırda 350 bin araç bulunuyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz