Benjamin Jensen, Ogden, Utah‘lı sadece 8 yaşında bir çocuk. Televizyonda “Why Planes Disappear“ı (Uçaklar Neden Kaybolur) izlerken kayıp uçak problemine çözüm olabilecek dahice bir fikir üretti.

Öneri şuydu: Suya düşen uçaklardan neon renkte balonların çıkmasını sağlayacak bir sistem geliştirilecek, balonların diplerinde taşlar olacak ve bu sayede su yüzüne çıkıp orada kalacaklar. Kauçuktan yapılan darbelere dayanıklı bu balonların içinde bir de verici konulacak ve bu sayede uçağın düştüğü yer kolayca tespit edilebilecek.

Travel+Leisure’ın haberine göre, İki ABD Hava Kuvvetleri emeklisi ebeveyni de Jensen’ın bu buluşuna fazla şaşırmadı çünkü oğullarının havacılığa ve askeri uçak tasarımlarına olan düşkünlüğünü biliyorlardı. Jensen fikrini hemen kabataslak bir çizime dönüştürdü ve Delta‘nın CEO’su Richard Anderson‘a attı. İşin ilginç yanı Delta fikre bayıldı. Havayolu şirketinin güvenlik direktörü John Laughter çocuğa iki model uçak, bir sürü Delta promosyon ürünü ve bir not yolladı:

“Bu problemi çözmeye çalışan birçok kişi ve kuruluşla çalışıyorum. Bize gönderdiğin gibi fikirler üreten birçok uzman var. Önerini onlarla paylaşacağım.”

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz