Avrupa Birliği dış turizm listesinden Türkiye’yi çıkardı

avrupa serbest dış turizm

Avrupa Birliği, üye ülkelerin dış turizm için seyahat serbestisi tanıyacağı hedef ülke listesinden Türkiye’yi çıkardı. Hafta sonunda ortaya çıkan ilk taslak listede yer alan Türkiye, daha sonraki tartışmalar sırasında 15 ülkeyle sınırlandırılan listede bulunmuyor. Taslak listede ABD ile Türkiye’nin yanı sıra Kovid-19 (koronavirüs) vakalarının en çok görüldüğü ülkelerden Rusya ve Brezilya da yer almıyor.

Dış turizm serbetisi tanınacak 15 ülke içinde, 1 Temmuz’dan itibaren bazı şatların yerine getirilmesi koşuluyla, Çin de yer alıyor. Avrupa Birliği’nin Pekin’e sınırlarını açması halinde Çin’in de aynı şekilde sınırlarını AB vatandaşlarına açması talep ediliyor. Euronews’un perşembe günü AB yetkililerinden edindiği bilgiye dayandırarak yayımladığı taslak listede Türkiye de yer almıştı. Ancak AFP haber ajansının görüşmelere ilişkin aktardığı son bilgiye göre Türkiye şimdilik listeden çıkarıldı.
Cuma akşamı büyükelçi düzeyinde yapılan toplantıda birçok ülke konuyla ilgili görüş bildirmedi. Üye ülkelerin bugün Brüksel saati ile 18:00’e kadar görüşlerini bildirmeleri talep edildi. Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüten Hırvatistan’ın atılacak adımları belirleyeceği ifade edildi. Andorra, Monako, Vatikan ve Saint-Marin vatandaşlarının da AB’ye girişinin kabul edilme ihtimali yüksek.

Schengen bölgesinde serbest bir şekilde dolaşılabildiği için Avrupa Birliği kendi içinde koordinasyonu sağlamaya çalışıyor. Diplomatik kaynaklar, hangi kriterlere göre listelerin hazırlanacağı yönünde ülkeler arasında anlaşmazlık olduğunu dile getiriyor. Her iki haftada bir gözden geçirilecek olan tartışmalı listenin gelecek hafta resmen yayımlanması bekleniyor.

Son taslak serbest turizm listesine göre AB’nin turizm amaçlı sınırlarını açmayı planladığı 15 ülke şunlar: Avustralya, Çin (bazı koşulları yerine getirmesi halinde), Cezayir, Fas, Güney Kore, Gürcistan, Japonya, Kanada, Karadağ, Ruanda, Sırbistan, Tayland, Tunus, Uruguay, Yeni Zelanda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz