AB’den yeşil ve gri pasaport sahiplerine ‘seyahat izni’ şartı

yeşil pasaport

Avrupa Parlamentosu, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu. Türkiye’de gri ve yeşil pasaport sahipleri de bu kapsamda.

Avrupa Parlamentosu, resmi Twitter hesabından “Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan Avrupa Birliği‘ne giriş yapan yolcuların, artık bir seyahat iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB’ye geldiğini öğrenebileceğiz. Detaylar için videomuzu seyredin” notuyla bir video paylaştı. Videoda, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin, artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağı belirtiliyor. Uygulamanın, sınır kontrolü için yürürlüğe konulduğu düşünülüyor.

Avrupa Parlamentosu tarafından paylaşılan videodaki açıklamalar şöyle: “2020 yılında vizesiz geçiş hakkı olan 39 milyon yolcunun AB’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu yolcular, ETIAS‘a (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) başvurmak zorunda. AB’ye gelmeden önce 7 euro karşılığında internet üzerinden sisteme başvurmaları gerekiyor. 18 yaşının altındaki ve 70 yaşının üstündeki yolcular, sisteme başvururken herhangi bir ücret ödemeyecek. Başvurular, güvenlik birimleri tarafından kontrol edilecek.”

Videoda, Avrupa Parlamentosu üyesi, Macar parlamenter Kinga Gal da konu hakkında bir açıklama yapıyor. Kinga Gal’ın sözleri şu şekilde: “En önemli unsur, güvenliği sağlamak ve kendi vatandaşlarımızı korumak… Seyahat başvurusu, salgın tehlikesi, yasadışı göç ve güvenlik tehdidi teşkil eden durumlarda reddedilebilir. Verilen izin, 3 yıla kadar geçerlidir.” Avrupa Parlamentosu’nun tweet ve videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz