ABD vize için başvuranlardan sosyal medya isimlerini, son beş yıl içinde kullandıkları elektronik posta adreslerini ve telefon numaralarını istemeye başlayacak.

Yılda 4.7 milyon kişiyi etkilemesi beklenen yeni uygulamadan bazı diplomatik ve resmi vize başvuruları muaf tutulacak. Ancak ABD‘ye çalışmak veya eğitim için gitmek isteyen kişiler sosyal medya bilgilerini vermek zorunda olacak. Elbette bu bilgiler sadece sosyal medya hesap isimlerini içerecek, hesaplarına giriş şifre ve detayları değil.

BBC’deki habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı geçen yıl önerilen, bu yıl çalışmaları son noktaya gelen yeni uygulamayı “ABD’ye yasalara uygun seyahati desteklerken, vatandaşlarımızın korunması adına inceleme sürecini geliştirmek için yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz” şeklinde açıklıyor.

ABD vize departmanları, zaten yıllardır gerekli gördükler başvuru sahiplerinin sosyal medya hesaplarını inceliyordu. Yeni uygulamayla sosyal medya hesaplarının incelenmesi bizzat başvuru sahibi tarafından onaylanmış hale gelecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz