14 kişinin hayatını kaybettiği San Bernardino saldırılarının ardından ABD girişleri daha da sıkılaştırıldı. Bazı durumlarda vize başvurusu sahiplerinin sosyal medya hesapları inceleniyor.

San Bernardino, Kaliforniya‘da gerçekleşen terör saldırısında, saldırganlardan birinin “evlilik vizesi” olarak bilinen K-1 vize işlemiyle ABD’ye girdiğinin ortaya çıkması üzerine, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, vize başvurularının sadece Dışişleri Bakanlığı tarafından değil İçişleri Bakanlığı tarafından da gözden geçirildiğine dikkati çekerek “Her başvuru tek tek ele alınır. Kararı, İçişleri Bakanlığı ile danışarak karar veriyoruz. Başvuruyu inceleyen memur, mülakat durumunda ve işin kendi üzerine düşen bölümünde ihtiyaç veya gereklilik hissederse kişinin sosyal medya hesaplarına bakabilir ve bakıyorlar” dedi.

Kirby’nin açıklamasına göre, bütün vize başvurularında sosyal medya hesaplarına bakılmıyor. Zaten koruma altındaki hesaplar ve kişilerin kimlik bilgilerini kullanmadığı hesaplar böyle bir kontrolü sosyal medya üzerinden gerçekleştirmeyi mümkün kılmıyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ABD Dışişleri’nden bir yetkili ise böyle bir durumda başvuru sahibinin sosyal medya hesabını vize mülakatı sırasında onunla birlikte incelemeyi tercih ettiklerini söylüyor.

San Bernardino‘da iki hafta önce 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırını düzenleyen iki kişiden biri olan Pakistan doğumlu Tashfeen Malik, saldırıyı yapan diğer isim ABD vatandaşı Syed Rizwan Farook ile evlilik yoluyla ABD’ye gelmişti. Sahte isimle açtığı sosyal medya hesabından IŞİD’e bağlılığını ilan ettiği belirtilen Malik’in, kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda açıkça ABD‘yi hedef olarak göstermesine rağmen üç ayrı incelemeden geçtiği vize başvurusu sırasında hiçbir sorunla karşılaşmaması özellikle ABD medyasının vize sürecine dair ağır eleştirilerine sebep olmuştu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz