Heykeltıraş Gutzon Borglum ABD’nin kurucuları George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln ve Theodore Roosevelt’in yüzlerini Güney Dakota‘daki Rushmore Dağı’na kazırken Lincoln’ün kafasına gizli bir oda planladı. Bu oda içindeki belgelerle ABD’nin tarihini geleceğin insanlarına anlatacaktı. Hükümet sanatçıya proje için onay verdi ancak önceliğini başkanların heykellerini bitirmeye vermesini istedi. Gutzon öldüğündeyse proje neredeyse 70 yıl boyunca rafta kaldı.

Odanın hikayesi Daily Mail’da paylaşıldı, 1990’larda yapımına yeniden devam edilen ve tamamlanan odaya titanyum bir kasayla birlikte Amerikan tarihinin en önemli belgeleri Bağımsızlık Bildirgesi, Anayasa, insan hakları beyannamesi ve Gutzon’un biyografisi yerleştirildi. Binlerce yıl boyunca burada kalması öngörülen kasanın amacı ileriki medeniyetlerin burayı keşfettiklerinde bugünün Amerika’sına dair ayrıntılı bilgi edinebilmesi.

Billy Hathorn, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikimedia
Billy Hathorn, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikimedia

Ne yazık ki kasanın içinde bulunduğu kayıt odası ulaşması çok zor bir yerde bulunduğu için Rushmore Dağı’na gelen turistlerin odayı görme imkanları olmayacak.

Rushmore’daki kurucu yüzleri popüler kültürün her zaman dikkatini çekti. Hitchcock imzalı Gizli Teşkilat, daha yakın tarihli Büyük Hazine: Sırlar Kitabı ve Amerikan Gücü: Dünya Polisi gibi filmlerde dağ da yer aldı, hatta konuya dahil oldu.

North_by_Northwest_movie_trailer_screenshot_(28)
Gizli Teşkilat filminden bir kare
Bbadgett, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikimedia
Bbadgett, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikimedia

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz