Afrikalı Amerikalıları ülkedeki ırkçı mekanlardan koruyan seyahat rehberi

1960’lara gelindiğinde bile ABD‘nin birçok bölgesi Afrikalı Amerikalılar için tehlikeli ve nefret doluydu. Jim Crow’un beyazları ve siyahları ayırmaya çalışan restoran, otel, havuz ve parklara karşı dava açtığı yıllardı. Indiana, Illinois, Minnesota ve Michigan gibi eyaletlerde siyahların karanlık bastıktan sonra sokağa çıkamayacaklarına dair tabelalarla karşılaşıyorlardı. Irk ayrımcılığına karşı hareketlerin hız kazandığı yıllarda bilhassa Afrikalı Amerikalılar bir isyan yaşıyor, farklı seslerle haklarını savunmaya öncelik veriyorlardı.

1936’da postacı Victor Green, Afrikalı Amerikalılara yardımcı olmak için kendilerini güvende hissedebilecekleri restoranları, kafeleri, marketleri, otomobil servislerini ve kalacak yerleri listeleyen bir seyahat rehberi yayınladı.

6 (Custom) Washington Post’ta yayınlanan alttaki fotoğraflarda Green’in kendi adını verdiği Green Book‘un sayfaları yer alıyor. 1937’den 1964’e kadar basımı devam eden kitap yakın zamanda dijitalize edildi.

Rehber ilk başta New York‘u baz alsa da yeni baskılarla bütün ABD‘de geçerli olacak şekilde güncellenmiş.

1 (Custom)

1949 tarihli baskısında Mark Twain’in “Seyahat önyargı için ölümcüldür” sözünü alıntılayan rehber ilk edisyonda 25 sentten satılmaya başlamış ve fiyatını kısa sürede 75 sente çıkarmış.

0 (Custom)

NYPL Labs‘ten Brian Foo, dijitalize edilerek kütüphaneye yüklenen verilerden yola çıkarak Green Book‘taki rotaları oluşturdu. Bu haritalara göre o yıllarda bir Afrikalı Amerikalı’nın kabul edileceği bir restoran bulması için 250 mil ile 750 mil arası bir mesafe kat etmesi gerekiyordu.

4

3 (Custom)2 (Custom)

 

(fotoğraflar: Green Book ve NYPL Labs)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz