Air France’ın yeni güzergahı, eşcinselliğin ölümle cezalandırıldığı İran olunca eşcinsel uçuş görevlileri bu hatlarda görev yapmama hakkı için İran’ı boykot çağrısı yaptı.

Laurent M adlı bir uçuş görevlisi, Fransız havayollarına eşcinsel kabin ekibi üyelerine Tahran’a uçmak için ret hakkı talep eden bir kampanya başlattı. İnternette başlatılan kampanyanın muhatabı Fransa Ulaştırma Bakanlığı ve Air France’ın CEO’su Frederic Gagey. Kampanya şu ana kadar 2 bin 500’den fazla imzaya ulaştı.

Air France’ın eşcinsel kabin görevlileri onları idam cezasının beklediği İran’a uçmak istemiyor” başlıklı kampanyada “Tabii ki, cinsel kimliğimiz pasaportlarımızda yazmıyor ve kabin görevlisi olarak çalışmamızda bir etkisi yok ancak cinsel kimliğimizden dolayı mahkum olacağımız bir yere gitmemiz için zorlanmamız anlaşılamaz” deniyor ve İran kanununa göre eşcinsellerin reşit değilse 74 kırbaç, yetişkinlerin ise idama kadar uzanan cezalar aldığı not düşülüyor.

Çağrı, aynı havayollarındaki hosteslerin ve kadın pilotların çarşaf ve bol pantolon giymek zorunda kalmamak için ParisTahran güzergahında çalışmaya karşı çıkmalarından sadece bir hafta sonra başladı. Air France bu protestonun ardından kadın çalışanlarına İran uçuşu denk gelmesi halinde başka bir güzergahı tercih etme hakkı tanımıştı.

Air France 2008’de uluslararası ticari boykotlara bağlı olarak İran uçuşlarını askıya almıştı. Yeni Tahran güzergahı 8 yılın ardından tekrar hizmete girdi. İran ve Batı arasında gelişen diplomatik ilişkiler neticesinde Air France’ın yanında British Airways de uçuşlarını devam ettirme kararı aldı.

Ne var ki, ülkedeki İslami yasalar kişisel kıyafet ve davranışlara sıkı bir denetim getiriyor. Dışişleri bakanlığı yalnız seyahat edenler başta olmak üzere kadınları ve yönelimini gizlemeyen eşcinselleri daha çok dikkat etmeleri için uyarıyor.

Bazı insan hakları aktivistleri, 1979 İran İslam Devrimi’nden beri cinsel yönelimlerine dair suçlara ilişkin bugüne kadar 6 bin kadar eşcinselin idam cezasına çarptırıldığını söylüyor.

Air France ise uçtuğu bir ülke olan Suudi Arabistan’da da benzer kurallar olduğuna ve Suudi Arabistan’ın da eşcinselliğin idam cezası ile cezalandırıldığı bir ülke olduğuna dikkat çekiyor.

(fotoğraf: Air France)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz