airberlin iflas başvurusunda bulundu

airberlin uçak

Berlin’e sık sık yolu düşenlerin illa bir iki kere uçağına bindiği ekonomik havayolu şirketi airberlin iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. 2016’da 782 milyon euro rekor zarar açıklayan şirketin, Alman hükümeti ve Lufthansa’dan gelmesi beklenen desteklerle operasyonlarını sürdüreceği ve iflas ertesi yeniden yapılanma için çalışmaların başladığı belirtildi.

oneworld havayolu ittifakı üyesi şirket, iflas kararını büyük hissedarı olan Abu Dabi merkezli Etihad Airways’ten aldığı finansal desteğin sonlandırılması üzerine aldığını açıkladı. Etihad, finansman anlaşması çerçevesinde geçen hafta vermesi gereken 50 milyon euro krediyi vermekten vazgeçmişti. Zarar etmekten kurtulamayan şirket, operasyon hatalarınsan kaynaklanan rötar ve iptaller yüzünden de yolculara geçen yıl büyük miktarlarda tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Lufthansa destek olacak

Son finansla raporlarında faaliyet zararının gelirlerin yaklaşık yüzde 42’sine kadar çıktığı belirtilen airberlin’in yeniden yapılanması için farklı formüller düşünülüyor. Uçak ve taşınmazlarının Lufthansa ve iştirakleri tarafından kısmen veya tamamen satın alınması veya kiralanması, Almanya Hükümeti’nden düşük faizli krediyle operasyonların sürdürülerek yeni küresel ortak veya yatırımcı bulunması, airberlin’in iştiraklerinden olan havayolu şirketi Niki’nin TUI AG ile birleştirilmesi gibi farklı formüller üzerinde çalışılıyor.

Uçuşlarını sürdürebilmesi için Almanya Hükümeti’nin garantörlüğüyle devlet bankası KfW’den 150 milyon euro kredi açılan airberlin, tüm rezervasyonların, bilet satışlarının ve acente anlaşmalarının geçerliliğini koruduğunu açıkladı.

İlginizi çekebilir:

Türk Hava Yolları, “Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi” ünvanını Lufthansa’ya kaptırdı

Dünyanın en güvenli havayolu şirketleri

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz