Airbnb, Batı Şeria’daki İsrail evlerini siteden silme kararı aldı

İsrail Filistin Batı Şeria

Dünyanın en büyük konaklama paylaşım platformu Airbnb, Filistin’in işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde İsrail yerleşim birimlerinde bulunan tüm ev ve odaları siteden kaldırmaya karar verdi. Bölgedeki yaklaşık 200 kiralık oda ve evi etkileyecek olan karar Filistinlilerce olumlu karşılaşırken, İsrailli yetkililer Airbnb’ye şiddetli tepki gösterdi.

ABD merkezli şirketten yapılan açıklamada, Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinin “İsrail-Filistin anlaşmazlığının merkezinde olduğu” gerekçesiyle listelerden çıkarılacağı belirtildi. Açıklamada, “Uluslararası camiada pek çok kuruluş insanların yerlerinden edildiği topraklarda kar edilmemesi gerektiğine inanıyor. Gereki değerlendirmeleri yaptıktan sonra İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığın merkezinde yer alan işgal altındaki Batı Şeria’daki İsrail yerleşim yerlerindeki evlerin ilanlarını web sitemizden kaldırma kararı aldık” denildi.

airbnbFilistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saab Erekat kararın uluslararası hukuka paralel, doğru bir karar olduğunu söyledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü de twitter mesajında tüm şirketleri benzer tavır göstermeye çağırdı. Kararı “sefalet” olarak nitelendiren İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ise “Şirket, İsrail’i boykotu çabalarına teslim olmuştur” dedi.

Airbnb’nin konuyla ilgili basın bülteninin tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 2008’de ABD’de kurulan Airbnb, boş odası veya evi olanların bunları gezginlere ve turistlere kısa sürelerle kiralayabileceği bir paylaşım platformu. ABD’den sonra hızla dünyaya yayılan dev şirket, bugün 190 ülkedeki 65 bin şehir ve kasabada 640 bin ev sahibi tarafından listelenmiş 4 milyondan fazla mekanı gösteriyor. Abone sayısı 150 milyonu geçen Airbnb’nin bugünkü piyasa değeri 31 milyar doları geçmiş durumda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz