Dünyanın en büyük ev paylaşım ve konaklama sitesi Airbnb yeni bir özelliği önümüzdeki ay hizmete geçirecek. Kurallara uymayan kiracıları hedef alan özellik sayesinde itaatsiz kiracıların komşuları, dilerlerse ev sahibine bile ulaşmadan direkt Airbnb’ye şikayetlerini iletebilecek.

Henüz komşu şikayetlerinin nasıl bir doğrulama sürecinden geçirileceği, üyelik istenip istenmeyeceği ve sitede yayımlanıp yayımlanmayacağı belli değil. Aynı şekilde şikayete maruz kalanlar hakkında sonrasında nasıl bir işlem yapılacağı da duyurulmadı. Fakat bu çaba Airbnb’nin özellikle şehir merkezlerinde, kalabalık alanlarda hızla yayılmasının artırdığı eleştirilere kulak vermeye niyetli olduğunun kanıtı.

Yeni özellik ilk kez Airbnb Japonya’nın genel müdürü Yasuyuki Tanabe tarafından Tokyo’daki bir toplantı sırasında duyuruldu, ardından da bir Airbnb sözcüsü tarafından doğrulandı.

Komşulara şikayet hakkı tartışma da kiracıya da yarayacak

Sözcü “Duyarlı ve saygılı bir topluluk inşa etmiş olmakla gurur duyduklarını, hali hazırda evlerini paylaşan ev sahiplerine saygılı misafirler bulmayı sağlayan özelliklerin sitede var olduğunu ve birkaç hafta içinde bu sisteme komşuların yorumlarını katacak bir düzenlemeye gideceklerini söyledi.

Airbnb hem ev sahiplerine kolay para kazandıran hem de konaklayanlara bir şehri yerlisinin gözünden görme imkanı veren bir uygulama. Ayrıca konaklama bedelleri ortalama otel ücretlerine göre çok daha rekabetçi olabildiğinden, çok sayıda insanın da normalde gidemeyeceği şehirlere gitmesine de yardımcı oluyor.

Ancak Airbnb, öte yandan kira piyasasını yükselterek düşük gelirli sabit kiracıları zor durumda bırakmakla suçlanıyor. Bazı komşular da binalarının otele hatta genç kaba tatilcilerle dolu bir hostele çevrildiğinden şikayetçi.

Görsel: VladimirKudinov/pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz