Fransa merkezli uçak üreticisi Airbus, uçaklara daha fazla yolcu sığdırabilmek amacıyla aldığı bitmek bilmez patentlere bir yenisini daha ekledi: Modüler yolcu kabini.

Söküp takılabilir kabinler ve bunlara uyumlu uçaklar üretmeyi hedefleyen fikir basitçe söyle işliyor: Yolcular kabine giriyor, çantalarını eşyalarını da gerekli bölmelere yerleşiyor ve oturuyorlar. Böylece uçağın havalanması için yolcuları beklemesine gerek kalmıyor. Kabin içindeki yolcularla beraber basit bir Lego parçası gibi uçağa monte ediliyor ve uçuş başlıyor.

Popular Mechanics‘e göre; şimdilik fazlasıyla Logan’s Run gözüken bu yolcu kabini tasarımıbıb gerçeğe dönüşme ihtimali ne yazık ki pek yok. Çünkü patente sahip uçakların yanında bu hizmeti verebilecek havalimanlarının yapılması gerekiyor. Uçağın her vardığı alanda kabinin monte edilmesi ve bunun güvenlikle yapılıp yapılamayacağı sorusu da dezavantajların başında geliyor.

Anlaşılan bu patent de birçok Zihni Sinir fikir gibi köşede kalacak. Ama uygulansaydı ve pasaport kontrolünü geçtikten sonra direkt kabine oturabilseydik mükemmel olmaz mıydı?

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz