Yüksek kapasiteli yolcu uçağı pazarını hareketlendiren ve uğruna milyarlarca dolar harcanan ilk C919, dört bin resmi görevlinin katıldığı ve arkada Çin bayrağının asılı durduğu bir davetle görücüye çıktı. Airbus ve Boeing’e rakip olması beklenen uçağa büyük umutlar bağlanıyor.

Şanghay‘da Pudong Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki bir hangarda tanıtımı yapılan uçağı devlet havacılık sanayi kurumu Commercial Aircraft Corp of China üretti.

Çin büyük sınırlarından dolayı yoğun bir hava trafiğine sahip ancak şimdiye kadar yüksek kapasiteli yolcu uçaklarında Airbus ve Boeing’e mecbur durumdaydı, bu atılımla hem iç pazarda Airbus ve Boeing’e rakip olmayı hem de dış pazara açılmayı hedefliyor. C919 Çin’i yöneten Komünist Parti’nin ülkeyi ucuz imalatçılıktan yüksek teknoloji ve temiz enerjiye yönlendirmeye çalışan en büyük hamlelerinden biri.

İkiz motorlu C919, 168 yolcu kapasitesine sahip. Çoğu Çin’den olmak üzere 21 havayolundan 517 adet sipariş aldığı duyurulan uçak, Airbus A320 ve Boeing 737’ye rakip olmak için tasarlandı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz