2016’nın ilk çeyreğinde dünya genelinde yapılan seyahat rezervasyonlarının yüzde 27’si mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo’nun dünya çapında seyahat planlamaları ve satın almalarda mobil tüketici davranışlarına ışık tutan seyahat raporu Travel Flash Report’ta akıllı telefonların ve mobil uygulamaların sektöre hakim olacağını öngörmek hiç de zor değil. Rapora göre şu mobil rezervasyon odaklı 3 madde öne çıkıyor:

1- Akıllı telefon ile yapılan rezervasyonlar daha da artacak

Özellikle son dakika rezervasyonları, akıllı telefonlardan yapılacak. Zaten seyahatin birçok alt kategorisindeki mobil rezervasyonlarda akıllı telefon egemenliği görülüyor. Örneğin ABD’de online turizm acenteleri için akıllı telefonlar yüzde 81 payla tabletleri açık farkla geçiyor. 2016 Mart’ında her 5 Amerikalı’dan 3’ü son dakika rezervasyonlarını akıllı telefonlar üzerinden yaptı.

2- Çapraz cihaz rezervasyon niteliğini derinden etkileyecek

Kapsamlı bir çapraz cihaz takibi kritik öneme sahip. Kullanıcıların rezervasyon kararlarının üçte biri birden çok temas noktasından etkileniyor.

3- Mobil uygulamalar, toplam mobil rezervasyon içinde çoğunluğu oluşturacak

2016’nın ilk çeyreğindeki mobil rezervasyonların yüzde 57’sini uygulamalar oluşturdu. 2015’in üçüncü çeyreğinde bu oran yüzde 40’tı. Toplamda uygulamalar üzerinden yapılan rezervasyonlar sadece 90 günde 3 puan artarken, 18 ayda 40 puan artış gözlendi.

Criteo Türkiye Yönetici Direktörü Erkan Soy, mobil, online seyahat rezervasyonları ve satışlarının olağanüstü büyümesinin arkasındaki itici güç olduğunu ve bu durumun Türkiye için de geçerli olduğunu söylüyor. “Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonu çok yüksek. Çok fazla tüketicinin elinde akıllı telefon ve tablet var. Bu yüzden seyahat pazarlamacıları, müşterileri için etkili ve tamamen iyileştirilmiş bir mobil alan geliştirmek adına stratejik düşünmeli. Aynı zamanda kapsamlı bir çapraz cihaz takibinin kritik önemini anlamaları gerekiyor. Kapsamlı bir çapraz cihaz takibi olmadan müşterinin satın alma yolu veya satın alma niyeti doğru olarak değerlendirilemez” dedi.

Trendleri yorumlayan Tatilbudur Pazarlama Müdürü Okan Torun da, “Tatilbudur olarak, Türkiye’deki müşterilerin online seyahat rezervasyon ve satın alma davranışları ile Criteo’nun Travel Flash Report sonuçları arasında önemli benzerlikler görüyoruz. Müşterilerimizin rezervasyon için gittikçe daha fazla mobile, özellikle de uygulamalara yöneldiğini gözlemliyoruz. Bu yüzden onlara en iyi mobil deneyimi sunmak adına sürekli bir şekilde teknoloji yatırımı yapıyoruz. Online rezervasyonlarımızın yüzde 50’sinde mobil cihazların katkısı bulunuyor. Bu da müşteri davranışlarındaki değişimi ve mobili benimsediklerini doğruluyor” diyerek raporu doğruladı.

Görsel: pexels.com

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz