Devasa alafranga tuvalet şeklinde üniversite binası

alafranga tuvalet

Çin’de tuhaf yapıların yükseldiğinden uzun zamandır haberdarız, hatta bunların en tuhaflarını daha birkaç ay önce seçmiştik. O liste daha aklımızdayken, hepsini geride bırakacak alafranga tuvalet ve klozeti andıran bir binayla Çin mimarisi yine karşımıza çıktı. Önceki sabıkalardan dolayı tuhaf şekilli bina yapımını yasaklayan Çin’in kuzeyinde yeni inşa edilen Su Koruma ve Elektrik Üniversitesi’nin yeni binası ne yazık ki bu yasağın pek iyi uygulanmadığını gösteriyor.

Çin’in Henan eyaletinde bulunan Kuzey Çin Su Koruma ve Elektrik Gücü Üniversitesi için inşa edilen yeni binanın bir tuvalete benzemesi ülke içinde tepkiyle karşılandı. Tasarımın bilinçli bir şekilde tercihi söz konusu olsa da, projenin mimarı densizlikle suçlandı. Kimileri ise vergilerinin böyle bir komiklik anıtına harcandığı için daha mutlu olamayacaklarını söyleyip eğlendiler.

Mashable’ın haberine göre, tüm bu tepkilere rağmen projeden yana olanlar da var. Bina ile ilgili olarak Çin’de yayın yapan Shangaist‘e konuşan bir kişi “Fengşui açısından bakıldığında tasarım uğurlu gelebilir. Biraz zaman tanımak lazım” dedi.

Çin’de Komünist Parti’nin resmi yayın organı Halk Gazetesi’nin fallik genel merkez binası ve yeni Pekin havalimanının vajinaya benzeyen tasarımlarının halk tarafından tepkiyle karşılanmasından sonra Şubat ayında tuhaf şekilli binaların yapımı yasaklanmıştı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz