Sultanahmet’te 12 Ocak’ta gerçekleşen, 13 Almanın yaşamını kaybettiği saldırı ve sonrasında gerçekleşen terör olayları Almanlarda güvenlik endişesi yarattı. Yapılan bir ankete göre, Alman turistler terör eylemlerinden korktuğu için bu yıl Türkiye’ye gelmeyi istemiyor.

Türkiye’de turizm sektörü, kasım ayında Rus uçağının düşürülmesi ve İstanbul ve Ankara’daki terör saldırıları nedeni ile son yılların en kötü dönemini geçiriyor. 2016 yılına kötü başlayan turizm sektörü, yüksek sezonun ilk ayı olarak nitelendirilen haziranı da ciddi kayıplarla kapattı. Bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre gelen turist sayısında yüzde 40’lara varan azalma yaşandı.

Türkiye’ye gelen turistin üçte biri Rus ve Almandı

Türkiye’ye yılda ortalama 35 milyon civarında turist geliyor, gelenlerin üçte birini Alman ve Rus turistler oluşturuyordu. Türkiye bu yıla kadar Almanların, tatil için Avusturya ve İspanya’dan sonra en çok tercih ettikleri üçüncü ülke konumundaydı. Alman Seyahat Acentaları Birliği verilerine göre geçen yıl 5 milyon 600 bin Alman turist tatilini Türkiye’de yaptı ve tatilini Türkiye’de geçiren en büyük yabancı turist grubunu oluşturdu. Ancak Alman turizmcilik şirketleri 2016’da Türkiye rezervasyonlarının yüzde 50 oranında azalacağını tahmin ediyor.

1200px-Alanyaeastfromtheoldharborpanorama
ozgurmulazimoglu, Flickr, Commons, Wikimedia

Emnid araştırma şirketi tarafından yapılan ve Amerika’nın Sesi’nin yayımladığı ankete göre, Almanların yüzde 87´si saldırılardan korktuğu için bu yıl Türkiye´ye seyahat etmeyi düşünmüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 13´ü güvenlik kaygısı taşımadığını belirterek, Türkiye’de tatil yapabileceğini söylüyor. Alman turistler, Yunanistan ve İspanya gibi diğer Akdeniz ülkelerine yönelmiş durumda. Korku nedeniyle bu yıl Türkiye’ye gitmeyen Alman turistlerin önümüzdeki yıllarda da tercihlerini başka ülkelerden yana kullanabilecekleri tahmini yapılıyor.

Turizm sektöründeki tek umut Avrupa’dan gelecek olan Türkler

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın yaptığı Avrupalı Türklere yönelik turizm araştırmasının sonuçlarına göre geçen yıl tatillerini Türkiye’de geçiren Avrupalı Türk turist sayısı 1 milyon 900 oldu. Başka bir deyişle Avrupa’da yaşayan her iki Türkiye kökenliden biri Türkiye’de tatil yaptı. Bu grubun, geçen zamanlarda benzer terör olayları sonrasında bile anavatan özlemi nedeniyle Türkiye’ye gitmekten vazgeçmedikleri saptanmış. Nitekim bayram öncesinde yaşadıkları ülkelerden tatillerini Türkiye’de geçirmek üzere arabayla yola çıkanların, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda yoğunluk oluşturduğu haberleri verildi.

(ana fotoğraf: MyName (Knut Thieme), Commons, Wikimedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz