Almanya seyahat uyarısını Ağustos sonuna kadar uzattı

yoğun havalimanı uçak havalimanı seyahat uyarısını

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin de aralarında olduğu 130 ülkeye seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Seyahat uyarılarının hijyen önlemleri, temas izleme, test kapasitesi ve şeffaf verilerin bulunup bulunmamasına göre verildiği açıklandı.

Gidilmemesi gereken ülkeler listesini yayınlayan Robert Koch Enstitüsü, ülkelerin risk bölgesi olarak belirlenmesinde, her 100 bin kişide 50 kişilik koronavirüs (Covid-19) enfekte sayısını baz aldıklarını açıkladı. Almanların hesabı dikkate alınırsa, Türkiye’de yaklaşık en az 51 bin 500 korona pozitif kişi olması gerekiyor. Türkiye’nin verdiği tüm sayılara rağmen seyahat uyarısını kaldırmayan Almanya‘dan bu yaz Türkiye’ye artık yoğun şekilde bir turizm beklenmiyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı, seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasına Avrupa Birliği üyesi Lüksemburg‘u da koydu. AB’de seyahat uyarısı yapılan tek ülke Lüksemburg olurken, İspanya’nın turistik kentlerinden Barselona ve çevresindeki plajlarda dikkatli olunması istendi. Ancak İspanya için henüz bir seyahat uyarısı yapılmadı. Seyahat uyarısı yapılmayan ülkelerden gelenler, yine de üç gün içerisinde doktoruna gidip test yaptıracak. Seyahat uyarısı yapılan ülkelere gidenler ise hemen havaalanlarında test edilecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz