Almanya, koronavirüs önlemleri çerçevesine uygulamaya koyduğu seyahat yasaklarını ilk kaldıracağı ülkeleri belirledi. Alman basını, hemen hemen hepsi Avrupa Birliği üyesi olan 31 ülke ile Almanya arasındaki seyahat yasağının 15 Haziran’dan itibaren kalkacağını yazdı. Listede Türkiye yer almıyor.

Alman haber ajansı DPA, sosyal mesafe ve seyahat yasaklarını yavaş yavaş gevşeten Berlin yönetiminin Haziran ortasından itibaren 31 ülkeyle seyahat yasağı ve uyarısını kaldıracağını aktardı. DPA’nın haberinde Almanya’nın seyahat uyarısını Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin yanı sıra 4 ülkede daha kaldırılacağı belirtildi.
Gevşeme Avrupa ile sınırlı

Taslak metni kamuoyuna aktaran DPA’nın haberinde yarın bir araya gelecek Alman bakanlar ve yetkililer Almanya’nın 26 AB partnerinin yanı sıra Birleşik Krallık, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein’la da yasakların kalkmasını masaya yatıracak.

Sözcü’nün DPA’dan aktardığına göre, Mart ayından beri sıkı önlemler alan Başbakan Angela Merkel özellikle eyaletlerin yönetimlerinin baskısı altında. Bild gazetesinin iddiasına göreyse kısıtlamalardaki gevşeme çerçevesinde 10 kişiden az insan bir araya gelebilecek, evlerdeki ziyaretçi sayısı da ev sahibinin inisiyatifine bırakılacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz