Almanya, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı. DW Türkçe‘nin Twitter mesajıyla aktardığı habere göre Alman Dışişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı önlem olarak yürürlüğe soktuğu seyahat uyarılarının 4 Ağustos’tan itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya‘yı kapsamayacağını duyurdu.

PCR testi zorunlu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter’da haberi doğrulayarak “Türkiye olarak ‘Sağlıklı Turizm Sertifika Programı’ ile Alman misafirlerimizi ağırlamaya hazırız” dedi.




Öte yandan Türkiye’nin diğer kentleri için seyahat uyarısı devam ediyor. Ayrıca seyahat uyarısı kaldırılan yerlerden gelenlere mecburi PCR testi uygulanmaya devam edecek. Testi yaptırmayanlar karantina altında tutulacak. Test için kişi başı 15 ila 30 Euro arasında bir ücret alınacağı belirtiliyor. 48 saat önce yapılmış test sonucuyla gelenler ise uygulamadan muaf tutulacak.

AB Konseyi son olarak 30 Temmuz’da güncellediği ve koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği “güvenli seyahat” listesine Türkiye’yi yine almamıştı. Almanya‘nın kısmi gevşeme kararının, AB’nin “uyarı” listesinde dolaylı da olsa bir gevşeme yaratabileceği de söylenebilir.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz