Uçak düşürme krizi sonrasında Rusya’dan, terör saldırıları sebebiyle birçok ülkeden rezervasyon iptaliyle karşılaşan Türkiye’ye bir kötü haber de ABD’den geldi. Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Amerika’nın en lüks yolcu gemisi Crystal Symphony’nin sahibi Crystal Cruises, İstanbul ve Kuşadası’na yapacağı 2016 konaklamalarını güvenlik nedeniyle seyahat programından çıkarttı. Şirket Türkiye yerine bazı Yunan adaları ve Atina’yı koyduğunu açıkladı.

540 personelin çalıştığı, 9 katlı ve 922 yolcu kapasiteli lüks yolcu gemisinin işletmecisi Crystal Cruises yaptığı yazılı açıklamada, zengin yolcularıyla bilinen lüks yolcu gemisinin 24 Nisan ve 1 Mayıs’ta yapacağı konaklamaların Türkiye’deki terör olayları ve yolcuların can güvenliği gerekçe gösterilerek iptal edildiğini duyurdu.

Çok sayıda lüks yolcu gemisi ve yatı işleten şirket, ‘Crystal Esprit’ isimli 63 kişilik ultra lüks yolcu yatının da 2016 yılı Türkiye tur ve konaklamalarını yapmayacağını belirtti.

Seyahat şirketinin başındaki isim Edie Rodriguez, “Yolcularımızın huzur ve güvenliği bizim için en önemli unsur. Aldığımız karar doğrultusunda yaptığımız değişiklikler yolcularımızın can güvenliğini en ufak bir şekilde riske atmamak için. Yolcularımıza aynı standartlarla sunacağımız mükemmel lüks servisimiz, güvenlik endişesi olmadan planlanan güzergahında devam edecek” dedi.

Geçtiğimiz aylarda diğer büyük Amerikan yolcu gemisi işletmecileri, Disney Cruise Line ve Celebrity Cruises, 2016 yılı Türkiye limanlarında konaklama programlarını iptal etmişti.

ABD’nin diğer gemi seyahati şirketlerinden Holland America Line (MS Prisendam) ve Royal Caribbean International da, Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turlarla ilgili henüz bir karar almadıklarını ancak durumu gözlediklerini duyurdu.

(fotoğraf: Crystal Cruises)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz