Avrupa’daki belli başlı turistik şehirlerin kimi zaman yıkıcı noktaya gelen turist akınlarına karşı önlemleri çeşitleniyor. Barselona ve Venedik‘ten sonra Amsterdam da aşırı turizm ve kentsel doku bozulmasını azaltmaya yönelik yeni önlemler açıkladı. Buna göre kentte sadece turistlere yönelik çalışan dükkan ve mağaza sayısına kısıtlama getirilecek.

Amsterdam’da hediyelik eşya dükkanı, ufak fast food ve dondurma büfeleri, bisiklet kiralama noktaları gibi neredeyse tamamen turistlere hizmet veren dükkanların sayısı, özellikle De Wallen gibi popüler semtlerde azaltılarak diğer işletmeler için yer açılacak. Böylece o bölgelerde oturan yerli halk sosyalleşmek ve alış veriş yapmak için başka semtlere gitmek zorunda kalmayacak.

Tahminlere göre Amsterdam’ın tarihi şehir merkezinde sadece turistlere çalışan 280 dükkan var. Belediye, bundan böyle işletme lisansı vermeyerek bu sayıyı sabitlemek istiyor. Önlemlerin sonucunun hemen alınamayacağı, ancak zamanla bu bölgelere diğer işletmelerin gelmesiyle yerli halk için daha ‘normal’ bir yaşamın oluşturulabileceği düşünülüyor.

Amsterdam belediyesi bu yılın başlarında Amsterdam’da konaklama vergilerini arttırmış, böylece özellikle şehir merkezindeki bütçe otelleri ve hostellerde kalma maliyetlerini yükseltmişti.

Görsel: Wikimedia Commons

İlginizi çekebilir:

Sırt çantalı gezginler için 136 şehirlik 2017 pahalılık endeksi

Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri 2017 sıralaması

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz