Amsterdam’ın ünlü ‘bira bisikletleri’ mahkemece yasaklandı

amsterdam bira bisikletleri

Amsterdam’ın yaşadığı ‘aşırı turizm‘ probleminin en görünür yüzlerinden olan ‘bira bisikletleri’, yerel bir mahkeme tarafından yasaklandı. Kutlama ve mini parti amacıyla genellikle turistler tarafından kiralanan bira bisikletleri, şamata derecesini abartan yolcuların çevreyi rahatsız ettiği ve trafiği aksattığı şikayetlerine konu oluyordu.

Geçen hafta nihai kararını açıklayan Amsterdam Bölge Mahkemesi, bira bisikletlerinin zaman zaman kamu düzenini bozucu şekilde kullanıldığı, bu yüzden belediye tarafından kısmen ya da tamamen yasaklanabileceği kararına vardı. Amsterdam belediye meclisi, söz konusu parti bisikletlerinin kullanımını kent merkezinde yasaklamış, bunun üzerine dört işletmeci şirket mahkemeye itiraz başvurusunda bulunulmuştu. Mahkeme kararının ertesinde yasak kararı hafta ortasında yürürlüğe girdi.

Diğer kentlere yayıldı

Bira bisikletleri, fotoğrafta da görüldüğü üzere, 5-10 kişinin bir bar tezgahı çevresinde otururken pedal çevirerek ilerletebildiği küçük motorsuz araçlar. ‘Bisiklet’ler, genellikle yavaş ve kısa turlar yapıp sık sık Amsterdam’ın ünlü kanallarının kıyısında duraklıyor, yolcular seyahat boyunca sandalyelerinde bira yudumluyor.

Geçtiğimiz yıl bira bisikletlerine karşı başlatılan kampanyaya 6 bin kişi imza vermiş, geçen ay ölen eski belediye başkanı Eberhard van der Laan da kampanyaya destek vermişti. Bira bisikletleri, Amsterdam’dan sonra Berlin ve Madrid gibi başka Avrupa kentlerine de yayıldı.

amsterdam bira bisikletleri

İlginizi çekebilir:

Rijksmuseum, paha biçilmez eserleri Amsterdam Schiphol yolcularının ayağına götürdü

https://gezzio.com/seyahat-sagligi-onlemleri/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz