Amsterdam’daki dünyaca ünlü ve ‘turistik’ genelev mahallesi Red Light District‘i (Kırmızı Fener Sokağı) aşırı turizme karşı korumak için yeni önlemler alınıyor. Şehir meclisinden geçen yeni belediye yasasına göre bundan böyle turistler genelevlerin pencerelerinde poz veren seksi giyimli seks işçilerinin karşısına dikilip onları dakikalarca izleyemeyecek, fotoğraflarını çekemeyecek.

Yeni yasaya göre Amsterdam turu çerçevesinde mahalleye getirilen turist gruplarının her birinde en fazla 20 kişi bulunabilecek, saat 23:00’ten sonra mahalleye tur grubu getirilemeyecek. Genelev mahallesinde, turist olsun olmasın, kimse seks işçileri görünecek şekilde genel sokak fotoğrafları da çekemeyecek.
Red Light Disrict’e gelen turist gruplarının mahalle sınırları içindeyken alkol tüketmesi, bağırması, tezahürat yapması ve esrar başta olmak üzere diğer keyif verici maddeler kullanması da yasaklandı. Yasanın, Red Light District’te çalışan seks işçilerine yönelik saygısızlık ve rahatsızlıkları asgariye indirmeyi amaçladığı belirtliyor.

Yeni kurallara uymayan turist rehberleriyle turistlere 200 euro, tur şirketlerine de 950 euro ceza uygulanacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz