Sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın en liberal şehirlerinin başına gelen Amsterdam‘ın belediyesi ve halkı yoğun turist ilgisinden sıkılmışa benziyor. “Uluslararası seks ve uyuşturucu şehri” imajını ve aşırı turizmin yıkıcı etkilerini hafifletmek isteyen yetkililer yabancı turistlerin Amsterdam‘daki esrar satan kafelere (coffeeshop) girmelerini yasaklamaya hazırlanıyor.

BBC’nin aktardığına göre Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ile savcı ve polis yetkilileri, önümüzdeki süreçte yabancı turistlerin, esrar satan kafelere girişinin yasaklanmasını içeren bir plan üzerinde anlaştı. Halsema tarafından belediye meclisine gönderilen plana göre coffeeshoplara sadece Hollanda’da ikamet eden kişilerin girmesine izin verilecek.

Ülkedeki esrar kafelerinin yüzde 30’u Amsterdam‘da bulunuyor. Koronavirüs salgınından önce her ay 1,5 milyon turist bu kafeleri ziyaret ediyordu. “Yoğun ilgi”yi kontrol altına almak isteyen Hollanda yönetimi daha önce sınır kentlerinde yabancı turistlerin esrar satan kafelere girişi yasaklanmıştı.
Amsterdam‘daki esrar kafeleri için ayrılan ruhsat sayısı 2000 yılından bu yana 283’ten 166’ya düşürüldü. Buna rağmen esrar satışlarında sürekli bir yükseliş oldu. Bazı kafelerin satışı yüzde 200 oranına arttı. Belediye Başkanı Halsema’ya göre, bunda, ucuz uçak bileti ile kente gelen yabancı uyuşturucu turistlerinin katkısı büyük.

Diğer kentlerde yasaklanmıştı

Hollanda‘nın diğer kentlerinde yabancı turistlerin esrar kafelerine girişi yasaklanırken, Amsterdam Belediyesi yasadışı sokak ticaretinin artacağı endişesiyle topyekün yasak yönetimine katılmıyor. Belediye, savcı ve polis yeni planla yabancı uyuşturucu turistleri ve bunların neden olduğu sorunlardan kurtulmak istiyor. Planın bir diğer amacı da, esrar pazarını daha şeffaf hale getirmek.
Belediye ve güvenlik birimleri, bu önlem sayesine son yıllarda hızla büyüyen hafif uyuşturucu ticaretinin, ağır uyuşturucu ortamına karışmasının da önleneceğini düşünüyor. Plan kapsamında, kentteki coffeeshop sayısının da, en fazla 73 ile sınırlandırılması öngörülüyor.

Amsterdam‘daki genelevler sokağının da yabancı turistlerin ziyaretine kısıtlanmasına yönelik çalışmalar bir süredir devam ediyor. Zira bu semti ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 60’ı esrar satan kafeleri de kente gelmek için önemli bir neden olarak görüyor. Esrar kafe yasağının bir geçiş döneminde aşamalı olarak ve sokaktaki yasa dışı uyuşturucu satışına karşı alınacak yeni önlemlerin ardından yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu arada Hollanda’da da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tüm kafeler, barlar ve restoranlar 19 Ocak’a kadar kapatılmış durumda.

Görseller: WikimediaCommons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz