Aşırı sıcak hava Hollanda, Almanya ve Belçika’yı da vurdu!

Yakın tarihin en sıcak günlerini yaşayan Batı Avrupa’da Fransa ve İspanya’dan sonra Belçika, Hollanda ve Almanya da bunaltıcı sıcakların etkisi altına girdi. Sağlık riskleri ve seyahat önlemleri konusunda yetkililer art arda uyarılar yayınlarken, sefer sırasında aşırı sıcak yüzünden bozulduğu düşünülen bir Eurostar trenindeki 600 yolcu iki saat boyunca bir tünelde mahsur kaldı.

Belçika‘nın Kleine Brogel kentinde dün okunan 39.9°C’lik sıcaklık, bölgede 1833 yılından bu yana kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı oldu. Hollanda‘nın Eindhoven şehrinde de 39.3°C ile 75 yıllık rekor kırıldı. Almanya‘da meteoroloji idaresi, Belçika ve Hollanda sınırına yakın Geilenkirchen kentinde dün kaydedilen 40.5°C derecelik sıcaklığın 0.2°C farkla rekor kırdığını açıkladı.
Fransa’da kırmızı alarm

Fransa‘da en az 19 bölgede sıcaklıkların 42-43 dereceye ulaşmasının beklendiğini belirten yetkililer ülke çapında “kırmızı alarm” durumuna geçti. Başkent Paris‘te 40.4°C ile 1947’den beri en yüksek hava sıcaklığın kaydedildiği bildirildi. Ülkede son bir haftada 5 kişinin aşırı sıcaklardan kaynaklanan nedenlerle yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Birleşik Krallık‘ta bile hava sıcaklığının izleyen günlerde 39 dereceyi bulacağı, özellikle raylı sistemdeki taşıtların yavaş seyretmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

Belçika’nın Halle kenti yakınlarında bozulan bir Eurostar treninde 600 kişi iki saate yakın süreyle ıstırap yaşadı. Aşırı sıcak yüzünden bozulduğu tahmin edilen elektrikli aksam onarılıncaya kadar yolcular yarısı karanlık bir tünelin içinde, diğer yarısı da yakıcı güneş altında kalan trende zor saatler geçirdi.

Görsel: BBC

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz