Yunan adalarının en güzellerinden biri olan Santorini son yıllarda daha da popüler oldu. 2013 yılından bu yana turist sayısı yüzde 138 artan adada elbette buna paralel olarak aşırı turizmin sıkıntıları da çokça yaşanmaya başladı. Mağdurlardan biri de adanın yerli eşek nüfusu.

Adada çok uzun olmayan ancak engebeli patikalarında çokça kullanılan eşeklerin, özellikle ABD, Britanya ve Rusya‘dan gelen ve “ortalamanın üzerinde kiloda” olan turistleri taşıyarak ağır fiziksel hasara uğradıkları öne sürüldü. Britanya merkezli hayvan hakları grubu The Donkey Sanctuary, limandan Fira’ya tırmanılan rotada kilolu turistleri eşeklerin taşımaması gerektiğini, eşeklerin güç kapasiteleri göz önünde bulundurularak günlük çalıştırılma süre ve şekillerine de sınırlar konuması gerektiğini açıkladı.

Pixabay

Santorini’nin batı tarafındaki limandan çıkıp meşhur beyaz evlerin arasından tırmanarak 400 metre yukarıdaki kasaba merkezi Fira’ya ulaşan eşekli taşıma hattı, adanın belki de en turistik atraksiyonlarından biri. Halbuki söz konusu mesafe orta tempoda bir yürüyüşle yarım saatte, teleferik kullanılarak da iki dakikada alınabiliyor.

Ücretli eşek taşımacılığından para kazananların hayvanların sağlığını umursamadığını söyleyen The Donkey Sanctuary, eşeklerin taşıma kapasitesinin normalde kendi kilolarının yüzde 20’sini (ki bu da yaklaşık 50 kilo demek) geçmemesi gerektiğini belirtti.

Santorini‘ye yılda yaklaşık 2 milyondan fazla turist ayak basıyor. Bunların 850 bini de yolcu gemileriyle gelip kıyıdaki limandan tepedeki kasabaya tırmanıyor. Aşırı turizmin yıpratıcı etkilerini her geçen gün daha çok hisseden ada, son olarak limandan giriş yapabilecek turist sayısını günlük 8 bin ile sınırlandırmıştı.

Görsel: Flickr

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz