Atacama Çölü dev el heykeli

Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü “dünyanın en kurak çölü” unvanını taşır. Başkent Santiago’nun da 9 saat kuzeyindeki bu yerde Instagram’cileri coşturacak dev bir el duruyor. Pan-American otobanının 1309’uncu kilometresinden girilen dar bir yol sonu ulaşılan çimentodan yapılmış 12 metrelik bu dev heykelin adı La Mano del Desierto yani “çölün eli”.

Eser Santiago’lu heykeltıraş Mario Mario Irarrázabal olsa da fikir babası Antofagasta’lılar. Bundan 25 yıl önce Şili’nin bakır madenciliği endüstrisinin faal olduğu alanın kıyısında izole bir kenti olan Antofagasta yerlileri, sanatçıdan Atacama Çölü arazisindeki boşluğu kıracak bir anıt istemiş. Demir bir iskeletin üstüne dökülen çimento ile yaratılan eser de 1992 yılında tamamlanarak çöldeki yerini almış.

Antofagasta’nın güneyinden yaklaşık bir saat uzaklıktaki dev heykel sadece kum ve alçak tepelerden ibaret bir hiçliğin ortasında yoldan geçenlere el sallar gibi duruyor. Birçok turist de hikayeyi bilmediği için elin kayıp bir uygarlıktan kalma bir iz olduğunu düşünüyor ve yanına geliyor.

Eserin en büyük sorunu ise ıssız bir noktada olduğu için sıkça vandalların saldırısına uğraması. Yılda iki kez Antofagasta’dan bir kamu organizasyonu La Mano del Desierto’ya gelip üstüne kazınan ve yazılan isimleri temizlemeye çalışıyor.

Mano_del_Desierto

1 yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz