Türk Hava Yolları‘nın hızlı büyümesi ve yeni hatları meyvesini verdi. 2015’te ilk kez THY‘nin merkez üssü İstanbul Atatürk Havalimanı Lufthansa‘nın tüm uçuşlarını bağladığı Frankfurt Havalimanı‘nın koltuğunu elinden alarak Avrupa‘nın en yoğun üçüncü havalimanı oldu.

Skift’in haberine göre, British Airways‘in merkez üssü Londra‘daki Heathrow, listede hâlâ Avrupa’nın en yoğun havaalanı olarak yerini korurken, Paris‘teki Charles de Gaulle, Paris saldırısının ardından son iki yılda ilk kez uçak seferleri azalsa da ikinci sırayı aldı.

Kasımdaki grevlerden etkilenen Lufthansa, 4 bin 700 uçuşunu kaybedince yüzde 2,5 ile yıllık yolcu artışındaki yüzde 4 hedefinin altında kaldı ve Frankfurt Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 61 milyon 40 bin oldu. 2014 yılında Madrid ve Amsterdam‘ı geride bırakarak yüzde 8,2 artışla hızlı bir sıçrama yapan İstanbul Atatürk’se 61 milyon 320 bin yolcu sayısıyla ilk kez Frankfurt‘u geride bıraktı.

İstanbul‘u Avrupa’nın uçuş üssü yapmayı amaçlayan THY, 2021’e kadar uçak sayısını neredeyse iki katına çıkararak filosunu 440’a tamamlamayı ve Heathrow’la Charles de Gaulle’ü de geçmeyi planlıyor. Listenin başındaki Heathrow’un yıllık yolcu artışının geçtiğimiz yıl sadece yüzde 2,2, uçuş sayısındaki artışınında yüzde 0,3 oluşuna bakılırsa bu hayal hiç de uzak değil.

İstanbul‘un kuzeyine inşa edilen üçüncü havalimanı hizmete açıldığında yıllık 150 milyon yolcu ağırlamayı hedefliyor. Bu sayı geçtiğimiz yıl 75 milyon yolcuya ulaşan Avrupa birincisi Heathrow’un tam iki katı.

(fotoğraf: Atatürk Havalimanı)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz