İki adım ötemizdeki Yunan adalarının güzellikleri ve ulaşılabilirliği, ada tatili seven Türkiyeli gezginleri başkaca seçenekler aramaktan alıkoyuyor olabilir. Gayet normal. Yine de bir tık öteye geçip alternatif ada tatili isteyenler için inanılmaz güzellikte çokça seçenek var Avrupa kıtasında. 12 tanesini farklı kaynaklardan ve kişilerden derledik. Bu köşede dursun.

Vis, Hırvatistan

Hırvatistan ana karasına en uzak Hırvat adası olan Vis, yerel şarapları, taze deniz ürünleri, hareketli gece hayatıyla ünlü. Dramatik yer şekilleri, enfes doğal plajları, koy ve gölcükleri büyüleyici. Hum Dağı’nın tepesinden manzara da müthiş.

Inishmore, İrlanda

Gri gökyüzü altında hırçın bir denize kıyısı olan tekinsiz, sert rüzgarlı falezler size ilginç geliyorsa adresiniz burası. At arabasıyla inanılmaz bir ada turu yapabilir, akşamları da İrlanda birası ve viskisi eşliğinde taze uskumrulardan oluşan enfes yemeğinizi yiyebilirsiniz. Gitmişken adanın yerlisi denizaslanı kolonilerine de selam edin.

Mykines, Faroe Adaları

Dünyadan bir süreliğine cidden kopmak istediğinizde gidebileceğiniz adalardan Mykines. 20 kişinin yaşadığı adanın esas sakinleri kutupmartıları. Çimen çatılı evleri ve inanılmaz manzaralı dik falezleriyle dünya dışı gibi görünen adaya yakınlardaki Vágar’dan feribotla veya helikopterle ulaşılabiliyor.
Stromboli, İtalya

Yeryüzündeki en aktif volkanlardan birine ev sahipliği yapan Stromboli’de ‘patlama’ eksik olmuyor. Ancak bu volkanik patlamalar turistlerin rahatını bozmayacak kadar ufaklar. Gündüz kara kumlu plajlarında keyif yapabilir, gece de kızıl lavlar görebileceğiniz bir terasta içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Træna, Norveç

Serin havayı seviyorsanız yaklaşık 1,000 minik adadan oluşan Træna tam size göre. En büyük dördünde insanların yaşadığı adalar topluluğu, tüyler ürpertici mağaraları ve deniz manzarasıyla büyülüyor. Temmuz’da ‘geceyarısı güneşi’ altında yapılan ünlü Træna müzik festivaline de katılabilirsin.

Faial, Portekiz

Yeşillikler içindeki Fayal Adası, Avrupa kıtasının en batı ucu. Eski volkanik adanın engebeli, girintili, çıkıntılı ve bol ağaçlı yapısı doğa ve su sporlar için ideal bir ortam oluşturuyor. Özellikle yazın adayı maviye bürüyen ortanca tarlaları görmeye değer. Deniz kum güneş odaklı olmayan bir ada tatili arayanlar için.
Hydra, Yunanistan

Bir ülkede yüzlerce muhteşem ada olunca bazılarına sıra gelemiyor tabi. Atina’ya çok yakın olsa da henüz yeni yeni yabancı gezginlerin ilgisini çekmeye başlayan Hydra bunlardan biri. Teknelerin haricinde tüm motorlu taşıtların hatta bisikletin bile yasak olduğu adada yürüyerek veya eşeklerle dolaşabiliyor, görece daha uzak olan plajlara ‘deniz-taksi’lerle gidiliyor.

Saaremaa, Estonya

Ülkedeki adaların en büyüğü olan Saaremaa, tarihte Vikingler ve korsanların üslendiği önemli bir limanmış. Adadaki sık çam ormanları, saman çatılı evler, çok iyi korunmuş köyler arasında dolaşırken kendinizi yüzyıllar öncesinde yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Su sıcaklığının yazın yüzmeye el verdiği bir plajı bile var.

Mljet, Hırvatistan

Yerel nufusu 1,100 olan Mljet, tam bir huzur ve uyku adası. Yüzde 90’ı ormanlarla kaplı adanın ortasındaki milli doğal parkta süper manzaralı yürüyüş ve koşu yolları bulunuyor. Adada tek otel var, dolayısıyla ya günübirlik ya da çadırınızla gidin.
Belle-Île-en-Mer, Fransa

İsmi “denizdeki güzel ada” anlamına gelen Belle-Île-en-Mer, Brittany kıyılarının açıklarında (Nantes’ın karşısında) bulunuyor. Pastel renkli evleri ve kafeleriyle kartpostala benzeyen adada 60 tane plaj var! Ayrıca operanın yeni yıldızlarının sahne aldığı Festival Lyrique en Mer uluslararası opera festivaline de ev sahipliği yapıyor her yıl.

Gozo, Malta

Malta’nın hemen yanı başındaki Gozo, dünyanın en eski tapınaklarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Akdeniz’deki en iyi dalış noktalarından birkaçı da burada. Game of Thrones’un bazı bölümlerinde fonda görülen Azure Penceresi (fotoğrafta), her ne kadar doğal sebeplerle Mart 2017’de tamamen çökmüş olsa adanın ününe ün katmıştı.

Formentera, İspanya

Eğer Ibiza çılgın partiler veren ağabeyse, Formentera da onun chill-out seven küçük kız kardeşidir (HuffPost’un benzetmesi). Ibiza’dan feribotla sadece bir saat uzaklıkta olan Formentera, bar ve kafelerinin dışında plajlarıyla da popülerleşiyor. Hemen dibindeki Espalmador’a yüzüp çamur banyosu yapabilirsiniz.

Görseller: Wikimedia Commons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz