Ulaşımı kolay bile olsa insanda bıraktığı mahsur kalma hissi ve romantizm yüzünden adalar günlük hayatın karmaşasından kaçmak için her zaman en popüler alternatif olarak kalmaya devam ediyor. Şehrin stresinden kurtulmayı düşünürken Mayorka, Korfu, İbiza ve Mikonos gibi gelişmiş ve kalabalık adalara düşenlerse hayal kırıklığına uğruyor. Oysa Avrupa‘da daha az gelişmiş ve çoğu kişinin adını bile duymadığı başka yüzlerce muhteşem ada var. Gerçek bir kaçamak yaşamak isteyenler için o adaları paylaşıyoruz.

Losinj, Hırvatistan

Beyaz kumsalın arkasından yükselen yeşil tepeleriyle meşhur. Esintili Cikat Koyu tam sörfçülere göre.

Alonissos, Yunanistan

Soprades Adaları Mamma Mia! filminin çekildiği Skopelos ve Skiathos ile biliniyor. Çok daha az ziyaretçi alan Alonissos ise bu takımada grubunun üçüncü en büyüğü; plajda tembellik, çam ormanlarında yürüyüş yapmak isteyenlerin tercihi.
Amorgos, Yunanistan

Anakaradan uzakta olduğu için Ağustos ayındaki birkaç hafta dışında her zaman sakin. Barları, tavernaları ve kumlu plajları var.

Sveti Klement, Hırvatistan

Büyük kardeşi Hvar’dan sadece 20 dakikalık tekne mesafesinde. Adada sadece Palmizana adlı bir otel var. Bu aile işletmesinde iki de restoran bulunuyor.
Pantelleria, Sardinya, İtalya

Sting, Madonna ve Giorgio Armani’nin gizli sığınağı olarak nam salan ada rüzgarlı bir iklime ve vahşi bir doğaya sahip.

La Graciosa, Kanarya Adaları, İspanya

Kanarya Adalarının en iyi korunan sırrı. Ne beton yığınları ne de trafik çilesi. Keşfetmek için en ideali bisiklet kiralamak.
Santa Maria, Azorlar, Portekiz

Azorların en düz, en ılımanı. Üstelik Azorların 15’inci yüzyıldan kalan en eski kasabası Vila do Porto da burada.

Meis, Yunanistan

Kaş’a sadece 20 dakika uzaklıktaki Meis Kastellorizo olarak da biliniyor. Kaş gibi plajları olmasa da denize girmek mümkün.
Filicudi, Aeolian Adaları, İtalya

Sicilya yakınlarındaki bu minik muhteşem ada Aelolian Adaları’nın en az ziyaret edileni. Sakin plajları, zeytinlikleri ve bağlarıyla ünlü.

Cies Adaları, Galicia, İspanya

Sadece kamp yapmanın mümkün olduğu bu saklı cennete Rias Bajas’ta kalıp günlük geziyle gelmek en mantıklısı. Şinorkel ve dalmak için ideal.
San Domino, Puglia, İtalya

Resifleri, yeraltı mağaraları ve berrak sularıyla dalış için yaratılmış bir ada. Doğal güzelleri sayesinde trekking için de ilginç rotalar sunuyor.

Sipan, Hırvatistan

Dubrovnik yakınlarındaki Elaphiti Adaları’nın en büyüğü. Kökeni 1500’lere dayanan zengin Dubrovnik ailelerinin kaçış noktası. Narenciye bahçelerini, üzüm bağlarını ve bakir plajları sevenlere.

Görseller: WikimediaCommons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz