Avrupa Birliği’nde mobil dolaşım ücretleri kaldırıldı

mobil dolaşım cep telefonu kahve IMEI kayıt

Yıllarca süren tartışma ve çalışmaların ardından geçen yıl Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan mobil dolaşım yasası yürürlüğe girdi. Yasaya göre Avrupa Birliği ülkeleri arasında cep telefonu üzerinden yapılan iletişimde artık mobil dolaşım ücreti (ya da uluslararası dolaşım ücreti – roaming charges) ödenmeyecek. Başka deyişle Avrupa Birliği üyesi bir ülkede alınan mobil hatlarla başka bir AB üyesi ülkede seyahat edilirken standart yurtiçi tarife geçerli olacak.

15 Haziran’da geçerlilik kazanan ‘Evdeki gibi dolaşım’ başlıklı uygulama çerçevesinde Finlandiya’dan Portekiz’e, Yunanistan’dan İrlanda’ya kadar bütün aboneler AB ülkeleri ile Lichtenstein, İzlanda ve Norveç’te kendi ülkeleriyle yurtiçi tarifesi üzerinden telefonlaşabilecek ve kısa mesaj gönderebilecek.

Öte yandan AB üyesi ülkelerdeki mobil operatörlerin ve yetkili organların yasaya uyup uymadıkları yakından takip edilecek, gizli veya ek ücretler tanımlayıp sınır ötesi iletişimi dolaylı yoldan ücretlendirmeleri engellenecek. Örneğin AB üyesi küçük bir ülkenin kendi operatörlerini korumak amacıyla “özel tüketim vergisi” türünden bir vergi icat edip aboneye yansıtması yasak olacak.

Şimdiye kadar yabancı bir ülkenin mobil haberleşme şebekesinden aktarılan her cep telefonu kullanımı için ekstra ücret ödemek gerekiyordu. Cep telefonu operatörleri bu yolla milyarlarca euroluk ek gelir elde ettikten sonra roaming ücretlerini düşürmeye başlamıştı.

Görsel: pexels.com

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz