AB’nin taslak ‘serbest turizm listesi’nde Türkiye de var

avrupa serbest dış turizm güvenli seyahat vaka sayısı

Avrupa Birliği ülkeleri kısıtlı da olsa sınırlarını turizme açmaya hazırlanırken, yetkili organlar hangi ülkeyle turizm amaçlı seyahate izin verileceğine dair bir taslak oluşturdu. Kovid-19 (koronavirüs) istatistiklerinin pek iyi gitmediği ülkelerden ABD hariç tutulduğu için hala tartışmalara konu olduğu öğrenilen listeye göre Avrupa Birliği Türkiye‘ye de ‘turizm vizesi’ vermeyi planlıyor. Tartışmalı serbest turizm listesinin Çarşamba günü resmi olarak yayımlanması bekleniyor.

Euronews’e konuşan Avrupalı diplomatlar listenin son hali üzerinde henüz anlaşmaya varılmadığını, görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Listenin son halindeki ülkelerin vatandaşları 1 Temmuz’dan itibaren birlik sınırlarına turizm amaçlı giriş yapabilecek.

AB yetkilileri, kapıların açılmayacağı ülkelere yönelik ikinci bir liste daha hazırlıyorlar. Bu kapsamda Kovid-19 salgınının merkez üssü haline gelen ABD vatandaşlarının girişinin yasaklanması bekleniyor. Sınırların kapalı kalacağı ülkeler arasında Brezilya, Rusya ve Katar‘ın da bulunması öngörülüyor.
Kriterlerde uzlaşamıyorlar

Diplomatik kaynaklar, hangi kriterlere göre listelerin hazırlanacağı yönünde ülkeler arasında anlaşmazlık olduğunu ifade etti. Bazı üye ülkeler paylaşılan Kovid-19 verilerinin güvenilirliğini sorgularken, Avrupa Birliği Hastalıklarla Mücadele Merkezi’nden (ECDC) bu konuda bir rapor hazırlaması istendi. Euronews’in ulaştığı taslak serbest turizm listesine göre, AB’nin turizm amaçlı sınırlarını açmayı planladığı ülkeler şöyle:

Andorra, Angora, Arnavutluk, Avustralya, Bahamalar, Bosna Hersek, Butan, Cezayir, Çin, Dominika, Endonezya, Etiyopya, Fas, Güney Kore, Gürcistan, Guyana, Hindistan, Jamaika, Japonya, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kosova, Kosta Rika, Küba, Lübnan, Mauritius, Mısır, Moğolistan, Monako, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nikaragua, Özbekistan, Palau, Paraguay, Ruanda, Saint Lucia, Sırbistan, Tacikistan, Tayland, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Vatikan Şehri, Venezuela, Vietnam, Yeni Zelanda, Zambiya

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz