Avrupa Birliği (AB) seyahat kısıtlaması uygulanmayan ülkeler listesini güncelledi. Yeni listeye göre AB’nin dış sınırları Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore ve Tayland’a kademeli olarak açılacak. Türkiye’nin de dahil olduğu yüzlerce ülke vatandaşı içinse kısıtlama devam ediyor. Çin vatandaşları da karşılıklılık esasına bağlı olarak kısıtlamadan muaf tutulabilecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlem olarak geçen Mart ayında Avrupa Birliği sınırlarını kapatan AB Konseyi, en son 22 Ekim’de güncellediği seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının “tavsiye edildiği” ülkeler listesinin son halini yayımladı. Konsey’in “tavsiye” listesi genellikle tam olarak uygulanan bir çerçeve olarak kabul ediliyor.
Listeye göre Avrupa Birliği’nin dış sınırları Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore ve Tayland‘a kademeli olarak açılacak. AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin‘e de sınırlar açık olacak. Özellikle tatil sezonunun yaklaştığı şu günlerde en azından bütçesi sağlam olan Çinli turistlere de Avrupa yolu açılmış olacak. Listede yer almayan ülkelereyse AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edecek.

Seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkeler listesi, ülkelerdeki Kovid-19 durumuna ve kısıtlayıcı tedbirlere göre güncelleniyor. Pek çok ülkede izleyen haftalarda hızla uygulanacak aşılama çalışmaları sonrasında kısıtlamaların kaldırılacağı ülke sayısının artması olası.

Seyahat kısıtlamasından muaf ülkeler listesinde yer almayan ve AB’den resmen ayrılma kararı alan Birleşik Krallık’ın vatandaşlarına da ayrılığın yürürlüğe gireceği yıl başından sonra seyahat kısıtlaması uygulanacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz