Avrupa Birliği’nden Türklere giriş yasağı!

avrupa birliği giriş yasağı pasaport aşı sertifikası

Başta Almanya olmak üzere, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İsviçre, Türk vatandaşlarına Avrupa turist vizesi ya da ziyaretçi vizesini tamamen durdurdu. Hatta bunun için randevu bile verilmiyor. Türk vatandaşlarına sadece “zorunlu durumlar ve iş” vizesi verilebiliyor. AKP yönetimi tarafından açıklanan “resmi” koronavirüs (covid-19) hasta sayılarının inandırıcı olmaması da AB giriş yasağı uygulamasının bu ay sona ermesini neredeyse imkansız kılıyor.

Türkiye’den Almanya’ya dönenlerde 501 koronavirüs vakası tespit edilmesi işleri iyice zorlaştırmış durumda. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre son iki haftada Almanya’ya dönenlerin arasında Kosova’dan sonra en yüksek Covid-19 vakası Türkiye’den dönenlerde gözlenmiş. Kosova’dan gelenlerin 1096’sında koronavirüs çıkarken, Türkiye’den gelenlerin ise 501’inde çıktı. Üçüncü sırası ise 260 pozitif vaka ile Hırvatistan’dan dönenler aldı.

Alman hükümetinin 01.07.2020 ve Avrupa Konseyi’nin 30.06.2020 tarihli kararları güncellendi, yeniden konsoloslukların sıralarına konuldu. 31 Ağustos’a kadar süreceği belirtilen seyahat yasağı bu kararlarda yer almıyor ve ucu açık. Bu kararların ne zaman kalkacağı, yani “dolaylı” giriş yasağı uygulamasının ne zaman sona ereceği de belli değil.

19 Ağustos ya da 26 Ağustos günü yeni bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve “Riskli ülkeler safında olan Türkiye’den gelişlerin mümkün olup olmayacağı” masaya yatırılacak. Almanya ve İsviçre şu anda sadece “D vizesi” için randevu veriyor. Daha önce iptal edilen D tipi vize randevuları yeniden verilecek. Aile Birleşimi vizeleri kabul edilecek.
Almanya ve AB’ye kimler girebiliyor?

Riskli ülkelerden Avrupa Birliği ülkelerine ve Almanya‘ya gidebilmek için bu ülkenin İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğundan D vizesi ve istisnai durumlar vizeleri randevu alabilecek kişiler şunlar;

  • Sağlık personeli ve sağlık araştırmacıları, hasta bakım personeli
  • Mal taşımacılığı ve diğer gerekli sektörlerde çalışan nakliye personeli
  • Görevlerini icra ediyor olmaları durumunda diplomatlar, uluslar arası kuruluş çalışanları, askeri personel, insanı yardım alanında çalışanlar
  • İstisnai durumlarda, aile ziyaretleri, ölüm/cenaze, düğün, çocuğunuzun yakın zamanda Almanya’da doğumu
  • İşveren tarafından Almanya’ya gönderilmiş olan makinelerin/ tesislerin onarımı, bakımı, montajı
  • Alman vatandaşlarının veya AB ülkesi vatandaşlarının (sadece beraber seyahat etme koşuluyla veya mekânsal ayrılık sonrasında Almanyada tekrar bir araya gelme söz konusu ise) veya Almanya’da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının (sadece Almanyada tekrar bir araya gelme söz konusu ise) uzun süreli hayat arkadaşları
  • Denizciler/Gemiciler
  • Uluslararası yük taşımacılığında çalışan TIR şoförleri
  • İstisna Akdi kapsamında çalışanlar (belirli koşullar altında)

İsviçre‘nin Covid-19 nedeniyle getirdiği seyahat kısıtlaması da AB‘nin yaptığına benziyor. İsviçre vatandaşları ve yakın aileleri, İsviçre’de geçerli oturma iznine sahip kişiler, geçerli bir ulusal D vizesine sahip olan kişiler ile birlikte Aile birleşimi için D vizesi ve öğrenciler için D vizesi başvuruları da kabul ediliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz