Sanat ve doğa manzaralarını bir araya getiren şehir, kıyı ve kırsal parklar, gezginler için güzel sürprizlerdir… Kültür ve sanat turizmi için yola çıkacaklara en doğru tavsiye, işte bu yüzden, Avrupa olabilir. Özellikle söz konusu çağdaş sanatsa Avrupa şehirleri sanat severlere tam da istediklerini bulabilecekleri manzaralar ve mekanlar vadediyor. Avusturya’dan Belçika’ya, Norveç’ten İrlanda’ya kıtanın en iyi heykel parkı seçimlerimizi paylaşıyoruz.

Avusturya Heykel Parkı, Avusturya

museum-joanneum.at
museum-joanneum.at

Graz’daki park mart-ekim ayları arasında ücretsiz olarak ziyarete açık. Fritz Wotruba, Franz West ve Yoko Ono’nun eserlerinin bulunduğu alanda 60 heykel bulunuyor. Mart-ekim aylarında sabah 10:00 akşam 8:00 arasında her gün ziyarete açık olan parka girişler ücretsiz.

Kröller-Müller Müzesi, Hollanda

krollermuller.nl
krollermuller.nl

Arnhem’deki heykel parkı Van Gogh koleksiyonu ile ünlü Kröller-Müller Müzesi’ni de içeriyor. 25 hektarlık alanda 160 heykel yer alıyor. Ulusal parkın tam giriş ücreti 9.15, müzenin giriş ücreti 18.30 euro, indirimli giriş ücretleri ise 4.60 ve 9.15 euro.
Vigeland Park, Norveç

vigeland.museum.no
vigeland.museum.no

Gustav Vigeland’ın eserlerine adanmış Oslo’daki bu alan dünyanın tek sanatçıya adanmış en büyük heykel parkı. Sanatçıya ait 200 eser parkta yer alıyor. Pazartesi haricinde her gün ziyarete açık olan parkın tam giriş ücreti 5.40 euro, indirimli giriş ücreti 2.70 euro.

Louisiana Museum of Modern Art, Danimarka

en.louisiana.dk
en.louisiana.dk

North Zealand kıyısındaki yaklaşık 50 yıllık müze Danimarkalı yerel sanatçıların eserlerini sergilese de uluslararası ünlü sanatçıların çalışmalarına da açık. Pazartesi hariç her gün ziyarete açık mekanın yetişkin girişi 13 euro, 18 yaş altına ücretsiz.
Lough Boora Keşif Parkı, İrlanda

loughboora.com
loughboora.com

County Offaly’deki bir turba bataklığı artık bir heykel parkı. Hem vahşi hayata hem de 24 adet heykele ev sahipliği yapıyor ve tüm yıl boyunca ziyaret edilebiliyor.

Middelheim Müzesi, Belçika

middelheimmuseum.be
middelheimmuseum.be

1950’deki geçici bir serginin kalıcı hale dönüşmesiyle ortaya çıkan Antwerp’teki parkın içinde 250 sanat eseri bulunuyor. Park bu yıl 24 Eylül’e dek her gün açık.
Domaine du Muy, Fransa

domainedumuy.com
domainedumuy.com

St Tropez yakınlarında kurulan ve 2015’te açılan heykel parkı şimdilik 40 eser barındırıyor. Gitmeden önce kayıt olmak gerekiyor.

Skulptur i Pilane, İsveç

pilane.org
pilane.org

Gothenburg’daki parkın simgesi devasa beyaz mermer kafa. Çağdaş sanatla huzur burada buluşuyor. Haziran-eylül arasında ziyaretçi kabul eden parka giriş ücreti yetişkinler için 7 euro.
Skulpturenpark-Waldfrieden, Almanya

skulpturenpark-waldfrieden.de
skulpturenpark-waldfrieden.de

Wuppertal’da (Köln’e 40 dakika) İngiliz heykeltıraş Tony Cragg’in satın aldığı arazi ve villa ile kurduğu tesis de marttan ekime kadar ziyarete açık. Giriş tam 10 euro, öğrenci 6 euro.

Chianti Heykel Parkı, İtalya

chiantisculpturepark.it
chiantisculpturepark.it

Doğa ile sanat arasındaki boşluğu doldurmaya çalışırken organik formları ve insan eliyle yapılmış objelerle buluşturan park Jeff Saward’ın Labirent’i ile ünlü. Kasım ila mart arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş tam 10 euro, öğrenci 5 euro.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz