Avrupa yanıyor, Fransa ve İspanya en sıcak günlerini yaşıyor

plaj fotoğrafları

Tarihinin en sıcak günlerini yaşayan Fransa‘da termometreler 45.9 dereceyi gördü. İspanya‘da son 20 yılın en şiddetli orman yangınları yaşanıyor. Pek çok Akdeniz ülkesinde “kırmızı” ve “turuncu” alarm ilan edildi. Dünya Meteoroloji Kurumu’na göre Avrupa‘daki durum “tehlikeli boyutlarda”.

Avrupa‘yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle kıta genelinde en az 4 kişi hayatını kaybetti. Meteo France, rekor sıcaklığın ülkenin güneyinde bulunan Gallargues-le-Montueux şehrinde kaydedildiğini ve 2003’te görülen en yüksek sıcaklık olan 44.1 dereceyi geçtiğini açıkladı. Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn toplumun her kesiminin risk altında olduğunu belirterek uyarıda bulunurken, ülkenin güneyinde en yüksek ikinci seviye olan turuncu alarm durumuna geçildi.

Adeta kavrulan İspanya‘da aşırı sıcaklar sebebiyle 17 yaşında bir genç ve 80 yaşında bir vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi. Ülkede 42 dereceye çıkan aşırı sıcaklar, Katalonya bölgesinde son 20 yılın en büyük yangınlarına yol açtı. İspanya’da 8 bölgede kırmızı alarm verilirken, gece sıcaklıkları bile 25 dereceyi geçti.
İngiltere’yi de etkiliyor

Sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği İtalya’da sağlık bakanlığı 16 şehirde acilen tedbir alınması gerektiğini açıkladı. Ülkenin büyük kentlerinden Milano‘da 72 yaşında evsiz bir adam hayatını kaybetti. Sıcaklar Avrupa’nın üst bölgelerini de etkiledi. İngiltere‘nin Manchester şehrinde aşırı sıcaklar sebebiyle Irwell Nehri’ne giren 12 yaşında bir kız çocuğu boğularak hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler çatısı altında acil toplantı yapan Dünya Meteoroloji Kurumu özellikle gece yüksek seyreden hava sıcaklıklarının tehlikeli boyutlara vardığını söyledi. Kurumun sözcüsü Claire Nullis “Gündüzleri rekor seviyede sıcaklıklar görülüyor. Ancak geceleri de en düşük sıcaklık ortalama 25 derece. Bu çok daha tehlikeli bir durum. Çünkü biz insanların vücudu geceleri dinlenirken onarılır ve kendine gelir. Tıpkı hayvanlar ve bitkiler gibi… Eğer sıcaklıklar geceleri 25 derecenin altına düşmüyorsa, bu hiç de iyi bir haber değil” ifadelerini kullandı.

Almanya‘da bulunan Potsdam İklim Bilimi Enstitüsü görevlileri Avrupa’da 1500 yılından beri görülen en sıcak beş yaz mevsiminin 21’inci yüzyılda gerçekleştiğini ifade ediyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz