Seyahatlerinde Avrupa’yı tercih edenler ve Avrupa’ya gitmek zorunda olanların çilesi uygun uçak bileti bulmaya çalışarak başlar. Uçak bileti bulunduktan sonraki aşama Schengen’dir. Çoğu zaman üç günlük seyahat için üç günlük vize ya da beş gün için üç aylık ancak tek girişli vize verilir ki vize parası heba olsun, bir daha gitmek gerekirse yeniden eurolar sayılsın… Euronews’ün yaptığı araştırma ise Avrupa’daki havaalanı servislerinin uyguladığı fahiş fiyat politikasını gün yüzüne çıkardı. Avrupa şehirlerindeki havaalanı servis ücretlerinde kilometre maliyeti, uçakların gittiğin yolun kilometresinden daha pahalıya geliyor. Hatta bu meblağ bazen uçuşun kilometre bedelinin 8 kat üstüne çıkıyor.

havalimani-sehir-merkezi-ucretleri-sehirler

2014’te Avrupa’da sıklıkla kullanılan 10 havalimanının tümü (Francfort-Rhein-Main hariç) yolculara şehir merkezine özel toplu taşıma servisi sunuyor. Bunların şehir merkezine ortalama uzaklıkları 20 km ve yine ortalama sadece gidiş ücretine 15,15 Euro alınıyor yani kilometre başına 0,77 Euro. En pahalı ulaşım ücretini ise Londres-Heathrow havalimanı alıyor. Bu havalimanından Londra merkezine gitmek için 29,50 Euro ödemek gerekiyor. Madrid havalimanı içinse bu ücret sadece 5 Euro.

havalimani-sehir-merkezi-ucretleri-toplam

En sık kullanılan rotalardan Londra-Amsterdam arasına son dakikalarda 79 Euro’ya tek yön bilet bulunabiliyor. Yani Londra’dan Amsterdam’a gitmek kilometre başına 0,22 Euro’ya mal oluyor. Ancak Londra merkezinden Heathrow havalimanına ulaşmak kilometre başına 1,87 Euro, yani bilet fiyatından 8 kat fazla. Amsterdam merkezinden Schiphol havalimanına ulaşmak ise 0,97 Euro (bilet fiyatından 4 kat fazla).

havalimani-sehir-merkezi-ucretleri-toplam

Londra’da Heathrow’a Express (hızlı servis) ile ulaşmak 29,51 Euro. Amsterdam havalimanından şehir içine gelmek ise 17 Euro. Yani toplamda 46 Euro, bilet ücretinin yüzde 59’u.

En uygunu toplu taşıma alternatiflerini kullanmak

Havalimanları çoğu zaman kendi sundukları özel toplu taşıma araçlarının şehir merkezine gitmek için tek yol olduğuna inandırmaya çalışsalar da toplu halk taşıtları gibi çok sayıda alternatif bulunuyor. Alternatif taşıtlar çoğu zaman en az yarı yarıya daha ucuz oluyor. Örneğin Amsterdam havalimanına, özel Express servisini kullanmak yerine (17 Euro) 3 Euro’ya mal olan trenle de gitmek mümkün.

(fotoğraf: Heathrow Express, grafikler: Infogr.am)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz