Hem nitelik hem de nicelik olarak dünyanın en zengin mimarlık tarihine sahip Avrupa, neredeyse her yerde karşınıza çıkan nehirlerleri de muhteşem mimari tasarımlı, gerdanlık gibi köprülerle aşmış yüzyıllardır. “Kıtadaki en güzel köprüler hangileri olabilir” diye düşünen European Best Destinations sitesi, yolunuz düşerse mutlaka üzerinden geçmeniz gereken 16 muhteşem köprü listesi hazırlamış.

Ponte Vecchio – Floransa, İtalya

Vecchio Köprüsü FloransaAdı ‘Eski Köprü’ anlamına gelen Ponte Vecchio, Orta Çağ’da yapılmış muhteşem bir kemerli köprü örneği. Arno nehri üzerinde kurulu köprü, zamanında İtalya’da yaygın olan ‘köprü üstü dükkanları’na bugüne kadar ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ‘da kasapların yer aldığı dükkanlarda bugün kuyumcular, sanat galerileri ve hediyelik eşya dükkanları faaliyet gösteriyor.

25 Nisan Köprüsü – Lizbon, Portekiz

lizbonBir ucunda başkent Lizbon, diğer ucunda Almada şehri olan Ponte 25 de Abril asma köprüsü 1966’da açıldı, 1999’da da kapsamlı bir yenileme sırasında köprüye tren yolu da eklendi. 1974 yılına kadar eski Portekiz diktatörü Salazar‘ın adını taşıyan köprü, sonrasında Karanfil Devrim’in anısında 25 Nisan olarak isimlendirildi. Tejo nehri üzerindeki köprü, gerek teknolojisi gerekse rengi itibarıyla San Francisco’daki Golden Gate köprüsüne benzerliği tesadüf değil. Zira iki köprü de American Bridge Company tarafından inşa edilmiş.

Puente Nuevo Köprüsü – Ronda, İspanya

Puente Nuevo Köprüsü İspanyaPuente Nuevo (Yeni Köprü), Ronda kentinin iki sembolünden biri (diğeri geleneksel Ronda Kraliyet Süvari Birliği). İnşaatı 1751’de başlayan köprü çeşitli engeller yüzünden 42 yılda tamamlanabilmiş ve yapılışı sırasında 50 işçi hayatını kaybetmiş. 1936-1939 yılları arasındaki İspanya iç savaşı sırasında, tam ortadaki hücrenin işkence odası olarak kullanıldığı ve penceresinden bazı tutsakların kayalara atılarak öldürüldüğü rivayet edilir.The Tower Bridge – Londra, Birleşik Krallık

Tower Bridge Londraİnşası 8 yıl süren (1886–1894) The Tower Bridge, Thames nehri üzerinde yükselen, yarısı asma yarısı baskül bir köprü. İsmini yakınlardaki Tower of London tarihi kraliyet sarayından alan The Tower Bridge, açıldığı günden beri Londra’nın en bilinen sembollerinden biri.

Karl Köprüsü – Prag, Çek Cumhuriyeti

Karl Köprüsü Prag
Karluv Most (Karl Köprüsü), Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag‘dan geçen Vltava nehri üzerinde, IV. Karl tarafından 1357-1400 yılları arasında yaptırılmıştır. 516 m uzunluğunda, 10 m genişliğindeki köprü bugün de yaya trafiğine açıktır ve Prag’ın en rağbet gören turistik noktaları arasındadır. 16 kemere sahip köprünün üzerinde 30 tane heykel bulunuyor.

Bastei – Lohmen; Almanya

Bastei Köprüsü AlmanyaAlmanya’da Elbe Kumtaşı Dağları‘nın arasından akan Elbe Nehri‘nin üzerindeki Bastei Köprüsü, nehirden 194 metre yukarıdaki yüksek kayalıkların arasına inşa edilmiş. Bir milyon yıl önce su erozyonu sonucu oluşan kayalıklar deniz seviyesinden de 305 metre yukarıda. Köprü Saxon İsviçre Ulusal Parkı’ndaki en çok ziyaret edilen noktalarından biri.Luis 1 Köprüsü – Porto, Portekiz

1inci Luis köprüsü PortoPorto’nun sembolü olan köprü 1886’da açıldı. Tamamı demirden inşa edilen 395 merte uzunluğunda ve 8 metre genişliğindeki köprüde iki platform bulunuyor; üstteki platformdan Porto metro hattı geçerken alttaki otomobil yolu olarak kullanılıyor.

Millau Viyadüğü – Aveyron, Fransa

Millau Viyadüğü, çelik halatların taşıdığı bir asma köprü. En uzun ayağının dibinden tepesine 343 metre yüksekliğe sahip olan köprü, bu açıdan dünyanın en yüksek köprüsü. Taşıdığı platformun yerden yüksekliği itibarıyla da (270 metre), dünyada 12’inci sırada. Fransa’nın güneyindeki Tarn nehri vadisinin üstünden geçen köprü Fransız yapı mühendisi Michel Virlogeux ile İngiliz mimar Norman Foster‘ın eseri. Yaklaşık 400 milyon euroya mal olan köprü Aralık 2004’te hizmete açıldı.

The Chain Bridge – Budapeşte, Macaristan

köprü budapeşteTuna Nehri üzerindeki köprü 1849’dan bu yana hizmette. Budapeşte’yi oluşturan Budin ile Peşte bölgelerini birleştiren asma köprü aynı zamanda Tuna’nın Macaristan’daki kısmı üzerinde yapılmış ilk daimi köprü ünvanına sahip. Tasarımı İngiliz mühendis William Tierney Clark‘a ait.Rialto Köprüsü – Venedik, İtalya

Rialto köprü VenedikRialto Köprüsü (Ponte di Rialto), Venedik’teki meşhur Büyük Kanal üzerinde yer alan dört köprünün en eskisi ve ünlüsü. Bir zamanlar San Marco ile San Polo ilçelerini de birbirinden ayırırmış. Yüzyıllar önce bugünkü yerde bulunan tahta versiyonları durmadan yanıp çöktüğünden, nihayet bugün hala yıllara meydan okuyan taş tek kemerli köprü yapılmış ve 1591’de hizmete açılmış.

Kapellbrücke – Luzern, İsviçre

Kapellbrücke Luzern İsviçreŞapel Köprüsü (Kapellbrücke), 14’üncü yüzyılın ilk yarısında Luzern‘in yenileme çalışmaları sırasında inşa edilmiş ve yakınlarındaki St. Peter Şapeli’den esinlenerek isimlendirilmiştir. 17’inci yüzyılda içine İsviçre ve Avrupa tarihinden sahneleri yansıtan resim ve rölyeflerin eklendiği köprü, bugün Avrupa’da hala ayakta olan en eski üstü kapalı tahta köprüdür.

Stary Most (Eski Köprü) – Mostar, Bosna Hersek

mostar köprüsü bosnaTürkiye’de Mostar Köprüsü olarak da bilinen taş kemer köprü, Neretva nehrinin üstünden geçiyor. Aslı 16’ın yüzyılda Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayruddin tarafından tasarlanan ve 9 yılda yapılan köprü, 1993’te Bosna Savaşı sırasında Hırvat topçu birliklerinin bombardımanıyla imha edilene kadar tam 427 yıl sapasağlam ayakta kaldı. Daha sonra aslına sadık kalınarak inşa edilen bugünkü köprü 2004’te kullanıma açıldı.  Osmanlı mimarisinin Balkanlardaki en nadide örneklerinden biri olarak kabul edilir.Pont de Rohan – Finistère, Fransa

Pont de RohanAvrupa’da bugüne kadar ayakta kalabilen az sayıdaki ‘yerleşimli’ köprüden biri. 2010 yılında 500’üncü yaşına basan Pont De Rohan, Fransa’nın Landerneau kentinin en popüler noktalarından. Erken dönemlerinde demirci, nalbant ve tuhafiyecilerin dükkanlarına ev sahipliği yapan 6 kemerli taş köprü bugün de restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanlarını barındıruyor.

Garabit Viyadüktü – Cantal, Fransa

Garabit viyadükGustave Eiffel’in Avrupa’daki ikonik köprü tarihine yaptığı katkılar yadsınamaz. 1870’şerde Seyrig ile birlikte kurduğu mühendislik firması Eiffel & Cie sadece Fransa’da değil tüm Avrupa’da ünlenmişti. Şirketin 1877’de Porto‘da inşasını bitirdiği Maria Pia köprüsü o kadar beğenildi ki, Fransa’da Marvejols ile Neussargues arasında bir demiryolu viyadüğü yapılmasına karar verildiğinde olağan ihale yöntemleri pas geçilmiş, yapım işi doğrudan Eiffel’e verilmişti. Garabit viyadüğü işte böyle doğdu.

Vasco da Gama Köprüsü – Lizbon, Portekiz

Vasco da Gama KöprüsüAvrupa’nın en uzun köprüsü tam 17.2km uzunluğa sahip. Tagus nehri üzerindeki köprünün inşaatı üç yıl sürdü, köprü 29 Mart 1998’de Vasco da Gama’nın Hindistan deniz güzergahını keşfetmesinin 500’üncü yıl dönümünde trafiğe açıldı. 1.1 milyar dolara mal olan köprü-viyadüğün ömrünün 120 yıldan fazla olması bekleniyor.

Pont du Gard – Fransa

Pont du Gard su kemeriGard Köprüsü (Pont du Gard), Fransa’nın güneyindeki Gardon nehri üzerinden geçen bir su kemerli köprü; Romalılar tarafından Uzes yakınlarındaki doğal su kaynaklarından Nimes’deki Roma şehrine su taşımak için 1. yüzyıl civarında yaptırıldığı tahmin edilen 50 kilometrelik su yolunun bir bölümüydü. Romalıların inşa ettiği en yüksek su kemerlerinden biri olan Pont du Gard, UNESCO’nun dünya kültürel mirası listesinde.

1 yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz