Kovid-19 koronavirüs salgınına ilişkin olarak Avrupa Birliği‘ni (AB) yeteri kadar önlem almamakla suçlayan ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa‘dan ABD‘ye yapılacak tüm seyahatlerin 30 gün boyunca yasaklandığını açıkladı.

“En üst düzeyde sağlık tedbirleri aldık. Virüsün yayıldığı ülkelere seyahat kısıtlaması getirdik” diyen Trump, “AB aynı tedbirleri almakta yetersiz kaldı, Çin‘e ulaşımı engellemedi” ifadelerini kullandı.
Beyaz Saray’daki Oval Ofis’ten ‘ulusa sesleniş’ konuşması gerçekleştiren ABD Başkanı, “Avrupa’dan gelen yolcular yüzünden ABD’de vaka sayısının arttığını görüyorum. Avrupa’dan ABD’ye 30 gün boyunca bütün seyahatleri yasaklıyoruz” dedi. Trump, “Avrupa’dan ABD’ye gelen her şey bu kısıtlamalara dahil olacak. Bu, İngiltere için geçerli olmayacak” diye ekledi. Trump’ın açıkladığı kararın Türkiye için de geçerli olmayacağı öğrenildi.

Karardan etkilenecek Schengen Bölgesi’ndeki 26 ülke şunlar:
Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün pek çok ülkeye yayılmasının ardından dün pandemi ilan etmişti. Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Virüsün yayılma hızı, ciddiyeti ve yetkililerin gerekli önlemleri almaması bizi alarm seviyesine getirdi” açıklaması yaptı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz