Tatile çıkma imkanı olmayanların genel nüfus içindeki payı açısından Türkiye, en düşük gelirli Avrupa ülkelerine bile fark attı! Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’ın verilerine göre 16 yaş ve üzeri Avrupa Birliği (AB) nüfusunun yüzde 28,3‘ü 2018’de evden uzakta bir haftalık tatil yapma imkanı bulamadı.

Türkiye’de ise bu oran 2017 yılı için yüzde 60,8 olarak gerçekleşti. Yani Türkiye’de halkın sadece yüzde 39,2’si 2017’de en az bir haftalık bir tatile çıkma imkanına sahip oldu. Türkiye’de ekonomik ve hukuki tahribatın çok daha ağırlaştığı 2018’de bu şanslı kitlenin çok daha küçüldüğünü tahmin etmek zor olmaz.

Öte yandan Türkiye’de “tatil” yaptığı varsayılan bu kitlenin önemli bir kısmının da aslında “memleket”ine akraba ziyaretine gittiği, dinlenme, eğlenme, yeni yerler görme, stres atma odaklı gerçek “tatil” anlayışının tersine sadece günlük ev hayatını başka bir adrese taşımanın ötesine geçmediği yorumunu da yapabiliriz.
AB ülkeleri içindeyse tatile çıkma imkanı olmayan kesimin en geniş olduğu ülke yüzde 58,9 ile Romanya. Onu Hırvatistan (yüzde 51,3), Yunanistan (yüzde 51) ve Kıbrıs (yüzde 51) ülkeler geliyor.

Tatil yapabilen en yüksek nüfus yüzdesi İsveç‘te. Geçen yıl İsveç’te halkın sadece yüzde 9,7’si bir haftalık tatile çıkma imkanı bulamamış. Eurostat rakamlarına göre tatil yüzdelerinin kıyaslaması şöyle:

Kaynak: Eurostat 2018, Türkiye 2017 verileri

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz