Ay başında Avustralya kıtası bir ilki yaşadı, South Perth’te akıllı taşıt teknolojilerinin en iyi örneklerinden sayılan sürücüsüz otobüs RAC Intellibus tamamen şoförsüz ilk seferini yaptı.

Elektrikle çalışan sürücüsüz otobüs RAC Intellibus yolcu indirip bindirme, trafiğe karışabilme, park halindeki araçlarla, bisikletliler ve yayalarla birlikte yol alabilme özelliklerine sahip. Nisan ayından bu yana eyalet yöneticileri, uzman teknisyenler ve üretici NAVY tarafından test edilen araç South Perth Esplanade ile Old Mill arasında ring seferlerinde çalışacak.

RAC Group CEO’su Terry Agnew firmanın basın açıklamasında sürücüsüz araç teknolojisine Batı Avustralya’nın öncülük ettiğini ve artık yola çıkan otobüsün hem ülkede hem dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Ring hattın işleyişinde yakalanan başarı sistemin daha yaygın bir biçimde kullanılmasının da önünü açacak.

rac-akilli-otobus

Trafik kazaları azalacak

Sürücüsüz araç teknolojisi üzerine RAC’in 1000 Avustralyalı ile yaptığı anket yolcuların da bu teknolojiden yana olduğunu gösteriyor. Ankete göre, katılımcıların yüzde 46’sı bu sistemin daha az trafik yaratacağını, yüzde 70’i engellilere ve yaşlılara daha fazla özgürlük sağlayacağını ve yüzde 53’ü daha az trafik kazasına sebep olacağını düşünüyor.

RAC Intellibus sürücüsüz otobüs saatte ortalama 25 kilometre hızla haraket ediyor ve 11 yolcu taşıyabiliyor. Yeni modellerde yolcu sayısının da artırılması planlanıyor.

Araçları sürücülerin hakimiyetinden kurtararak kullanıcı hatasından kaynaklanan kazalara ve trafik problemlerine son vermeye dair dünyanın birçok yerinde çalışmalar sürüyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz