TripAdvisor’ın Travellers’ Choice (Seyahat Edenlerin Seçimi) ödülleri 2016’da dünyanın mutlaka görülmesi gereken turist noktalarını da ortaya çıkardı. Vatikan’daki St. Peter Bazilikası’nın ilk sırayı aldığı listede Türkiye’den de Ayasofya 6’ıncı oldu.

Ayasofya’dan Vatikan’a Avrupa yüzyıllardır farklı kültürlere ve bu kültürlerin sembolü yapılara sahip. Seyahat edenlerin yardımcısı TripAdvisor’ın kullanıcılarının oyları üzerinden yaptığı sıralamaya göreyse bu yıl Avrupa’nın en görülmesi gereken turistik yeri St. Peter Bazilikası. Roma’ya giden herkesin görmesi gereken yapı yılda 4 milyon ziyaretçi ağırlıyor ve Katolik dünyasının en önemli kilisesi. Michelangelo ve Donato Bromante’nin prensipte dizayn ettiği kilise en çok mozaikleri ve mimarisi ile dikkat çekiyor.

Ramazan’la birlikte yıllık “ibadete açılsın mı açılmasın mı?” tartışmalarının başladığı Ayasofya ise listede 6’ıncı sırada. İmparator Justinian tarafından 6’ıncı yüzyılda siparişi verilen ve bin yıla yakın doğu Hristiyanlığının simgeliğini yapan en büyük kilise olan Ayasofya, İstanbul’un fethedildiği 15’inci yüzyılda 4 minare eklenmiş ve camiye dönüştürülmüştü. Cumhuriyet dönemi ile birlikte müze olarak hizmet vermeye başlayan yapı tasarımında Selçuklu ve Gregoryen esintileri taşıyor fakat içindeki duvar resimleri ve yerlerdeki mozaikler inşa edildiği 1238 ila 1263 yıllarının estetiğine sahip.

Listenin tamamı ise şu şekilde:

1. St. Peter Bazilikası, Vatikan
2. Cordoba Camisi-Katedrali, Cordoba, İspanya
3. Voskresenia Khristova Kilisesi, St. Petersburg, Rusya
4. The Alhambra, Granada, İspanya
5. Milan Cattedrali (Duomo), Milan, İtalya
6. Ayasofya, İstanbul, Türkiye
7. Grand-Place, Brüksel, Belçika
8. Eiffel Kulesi, Paris, Fransa
9. Notre Dame Kathedrali, Paris, Fransa
10. Acropolis, Atina, Yunanistan

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz