Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan vizesinin 1 Eylül’den itibaren kaldıracağını duyurdu. Çavuşoğlu, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Cenap Cumhurbaşkanı Aliyev’in Sayın Cumhurbaşkanımıza geçen hafta ilettiği üzere Azerbaycan Türk vatandaşlarına 1 Eylül’den itibaren vizeyi kaldırıyor. ‘Bir Millet iki Devlet’e yakışan oldu” ifadesini kullandı.

Cavuşoğlu paylaşımında ülkenin Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’le ile fotoğrafını ve konuyla ilgili mektubu da paylaştı.

Azerbaycan şu anda sadece hususi, hizmet ve diplomatik pasaport taşıyan Türkiye vatandaşlarını en fazla 90 gün süren seyahatlerinde vizeden muaf tutuyor.
Rusya da gevşetti

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Kasım 2015’te Rus Su-24 uçağının Türk F-16’ları tarafından düşürülmesi nedeniyle Türkiye’ye uygulanan özel ekonomik önlemlerin bazılarını iptal etti.

Sputnik’in aktardığı habere göre, Putin’in imzaladığı kararnameyle hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları sadece kısa süreli iş seyahatlerini değil, Rusya‘ya yapacakları her türlü ziyareti vize almadan gerçekleştirebilecek.

Kararnamede, bu uygulamanın mütekabiliyet ilkesi gereğince Türkiye’nin Rusya vatandaşlarına yönelik benzer önlemleri alması koşuluyla hayata geçirileceği ifade edildi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz