Zhongdong Çin’in Guizhou bölgesinde bir köy. Onu binlerce benzerinden ayıran özelliği ise bir mağaranın içine kurulmuş olması. Deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikteki köye toplu taşıma veya karayolu ile ulaşmak kısa zamana dek mümkün değildi. Sarp yolu yüzünden en yakın bağlantı noktasından bile yürüyüşle 1 saatte varılacak mesafedeydi bu mağara köy.

100 kişinin yaşadığı (yaşamaya çalıştığı) Zhongdong uzun süre Çin hükümetinden destek göremedi. Elverişsiz coğrafya yüzünden zaten mağdur olan köylüler 2008’den beri “Çin mağara adamları toplumu değildir” diyen devlet yüzünden okulsuz kaldı. Köydeki okul kapatıldığı için öğrenciler en yakın okula gidebilmek için 8 yıl boyunca sabahları 2 saat yürüdüler.

Yaşlılar başka bir yere taşınmak yerine yerlerinde kalıp köylerine bağlantı yolu yapılmasını talep ediyordu. Mağara köy basına yansıdıktan ve medyada gördüğü ilgi üzerine turistik bir bölgeye dönüştükten sonra köyde yaşayanların en büyük isteği gerçekleşti, karayolu ulaşımı bağlantısı kuruldu. Taşınmaya gönüllü olanlar hükümet yardımıyla başka bölgelere taşındı. Öğrenciler içinse hem yaşayıp hem okula gidecekleri başka yerlerde kalacak ancak hafta sonlarında ailelerini ziyarete gelecekleri bir düzenleme yapıldı.

Bugün Zhongdong köyünde yerli nüfusun çoğunluğu hâlâ köyde yaşıyor ve eski yaşamını sürdürüyor. Karayoluyla da olsa en yakın alışveriş yapacak nokta hâlâ 15 kilometre ötede.

Zhongdong-magara-koy
Yukarıdaki görseli büyütmek için görselin üzerine tıklayın

miao-room-cave-village-china-6miao-room-cave-village-china-7miao-room-cave-village-china-8

Zhongdong-magara-koy-2

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz